Syn.: Rhododendron chrysanthum Pall., Rhododendron officinale Salisb.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Hory severovýchodní Asie. Severovýchodní Čína (provincie Jiljin Liaoning), severní Mongolsko, Rusko – Sibiř, Altaj, Hakasia, Tuva, Burjatská republika, Čita, Jakutsko, ruský Dálný východ (Amurská oblast, Chabarovský kraj, Primorský kraj, oblast Magadanu, jižní Čukotka, Kamčatka, Sachalin, Kurilské ostrovy, Komandorské ostrovy), Severní Korea, Japonsko (Honšú, Hokkaidó). Vertikální rozmezí je mezi 300–2500(–3000) m n. m.
Ekologie: Výskyt R. aureum je vázán na horské oblasti s vyšší vzdušnou vlhkostí a vysokou vrstvou sněhové pokrývky v zimě. Na půdu je poměrně nenáročný (jako všechny pěnišníky vyžaduje spíše kyselou pH 4,5–5,5). Vyskytuje se v rozvolněných lesních společenstvech na horní hranici lesa, v keřovitých společenstvech (hlavně s Ericaceae, Salicaceae), na horských loukách, na skalnatých svazích, na suti, v oblastech tundry s mechy a lišejníky. Roste jak na sušších stanovištích, tak v místech s postupně odtávajícím sněhem s malými jezírky a potoky, které připomínají luhy. Dle geografického výskytu a nadmořské výšky ho doprovází ze zástupců dřevin např. Picea obovata, Larix gmelinii, L. sibirica, Pinus sibirica, P. pumila, Alnus viridis subsp. fruticosa, Betula ermanii, B. rotundifolia, B. exilis, Rhododendron camtschaticum, R. adamsii, Phyllodoce aleutica, P. caerulea, Ledum spp., Bryanthus gmelinii, Empetrum nigrum, Arctous alpina, Spiraea betulifolia, Salix spp., Dryas oxyodonta, Diapensia obovata aj. Kvete od dubna do července (podle areálu a nadmořské výšky), plody dozrávají během července až srpna.
Popis: Vždyzelený, poléhavý kompaktní keř dorůstající 0,1–1 m výšky, s vystoupavými větvemi. Letorosty téměř lysé, pupenů šupiny vytrvalé. Listy kožovité, vytrvávají 2–3 roky. Čepele vejčité až podlouhle eliptické, 2–9 cm dlouhé, celokrajné, 1–4 cm široké, na bázi klínovité až zaoblené. Na svrchní straně leskle tmavozelené, s výraznou síťnatou žilnatinou, vespod světlejší s vyniklou hlavní žilkou; řapíky lysé, 5–10 mm dlouhé. Květenství v okoličnatých hroznech (vyrůstá vždy z koncových pupenů) s 5–8 květy. Stopky, cca 3 cm dlouhé, červenohnědé, posety světlými chlupy. Kalich 5četný, srostlolupenný, koruna široce zvonkovitá, 5cípá, hluboce členěná, 2,5–4 cm široká, světle žlutá, nejvyšší cíp (většinou i dva vedlejší) zeleně, červeně nebo hnědě tečkovaný; tyčinek 10, semeník červenohnědý, plstnatý, s lysou čnělkou. Plodem jsou protáhle válcovité přehrádkosečné tobolky o rozměrech 10–14 × 5–6 mm. Semena drobná, křídlatá.
Využití: Atraktivní dřevina využívána v okrasném zahradnictví. V našich podmínkách vyžaduje chráněné polohy a zimní kryt. Léčivka využívána odedávna místním obyvatelstvem. Dodnes se používá v přírodní medicíně a homeopatii pro své antiseptické účinky, např. při nachlazení, poranění sliznic, na omrzliny, na výplachy ústní dutiny, při otravách.
Fotografovaly Iva Ulbrichová, v červenci 2007 (Rusko, Východní Sajany); Gabriela Leugnerová, v červenci 2008 (Rusko, Kamčatka).