Syn.: Ajuga australis var. diemenica (Benth.) Domin, Ajuga australis var. tridentata (Benth.) Domin, Ajuga australis var. typica Domin, Ajuga diemenica Benth., Ajuga tridentata Benth., Ajuga virgata Benth.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Východoaustralský druh, jehož areál se táhne od východního Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po východ Jižní Austrálie. Je rozšířen také na Tasmánii.
Ekologie: Roste na skalnatých a písčitých stanovištích v křovinaté vegetační formaci mallee, v suchých podhorských lesích i na alpínských polích. Kvete od září do prosince.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–50 cm dlouhou, hustě chlupatou. Listy jsou řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, 3–12 cm dlouhé a až 3,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo po okraji vroubkované, pilovitě zubaté až peřenolaločné, především na rubu hustě chlupaté. Lichopřeslenů bývá 5–12(–18), tvoří vrcholový klas, kalich je 4–8 mm dlouhý, chlupatý, s cípy až 4 mm dlouhými, koruna je 5–25 mm dlouhá, modrá až nafialovělá, někdy však i růžová, 2pyská. Plody jsou tvrdky, 3–4 mm dlouhé.
Poznámka: Na pomezí Nového Jižního Walesu a Queenslandu se vyskytuje ještě další autochtonní zástupce rodu Ajuga sinuata a ze severozápadu Victorie bývá uváděn druh Ajuga grandiflora. Na jihovýchod Austrálie byl zavlečen i evropský zběhovec plazivý (Ajuga reptans), v menší míře se v Jižní Austrálii objevuje mediteránní zběhovec yva (Ajuga iva).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 4. a 5. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Mount Remarkable National Park).