Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste pouze v horách centrální části v provinciích Antsiranana, Antananarivo, Fianarantsoa, Toamasina a Toliara.
Ekologie: Terestrická rostlina, stanovištěm jsou horské trávníky na kamenitých svazích s mělkými půdami. Lokality leží v nadmořských výškách 800–2000 m.
Popis: Mohutná vytrvalá sukulentní bylina s přízemní růžicí listů, dorůstá výšky 1,2–1,8 m; stvol je většinou jednoduchý, řidčeji s krátkými postranními větvemi v dolní části. Růžici tvoří 20–50 listů, které jsou 60–100 cm dlouhé a 18–22 cm široké, na okraji se zoubky asi 3 mm dlouhými a od sebe vzdálenými asi 1 cm. Květenství je hustý, válcovitý, 50–80 cm dlouhý hustý hrozen; listeny jsou obvejčité až kopisťovité, asi 1 cm dlouhé; květní stopky jsou asi 0,5 cm dlouhé; květy jsou šestičetné, trubkovité, 1,5–1,6 cm dlouhé, světle žluté, okvětní lístky jsou na bázi srostlé; tyčinek je 6, z květu výrazně vyniklých; semeník je na vrcholu zaokrouhlený. Plodem je elipsoidní tobolka asi 2 cm dlouhá; semena jsou černá, nepravidelná.
Poznámka: Mezi madagaskarskými druhy rodu patří k těm nejnápadnějším, nejstatnějším a snadno rozlišitelným druhům.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).