ALOE ZEBRINA Baker – aloes

Syn.: Aloe ammophila Reynolds, Aloe angustifolia Groenew., nom. illeg., Aloe bamangwatensis Schönland, Aloe baumii Engl. et Gilg, Aloe constricta Baker, Aloe komatiensis Reynolds, Aloe laxissima, Aloe lettyae Reynolds, Aloe lugardiana Baker, Aloe platyphylla Baker, Aloe transvaalensis Kuntze, Aloe vandermerwei Reynolds
Česká jména: aloes (Presl 1846)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Aloe zebrina

Rozšíření: Druh s poměrně velkým areálem v jižní polovině Afriky. Znám je z Angoly, Zambie, Malawi, Mozambiku, Namibie, Botswany, Zimbabwe, Jihoafrické republiky a Svazijska. V Jihoafrické republice roste na severovýchodě, který je z fytogeografického hlediska součástí Zambezijské provincie.

Ekologie: Roste v trávnících nebo v křovinaté až stromové savaně, nejčastěji s dominantními dřevinami z rodu Brachystegia nebo Colophospermum mopane. Vyskytuje se v územích s letním maximem srážek; na severozápadě areálu jsou dosti vysoké, jižněji roste i v oblastech velmi suchých. Kvete převážně od února do dubna.

Aloe zebrina

Popis: Sukulentní bylina s přízemní růžicí, jen někdy tvořící 15–30 cm vysoký kmínek. 15–25 mečovitých listů je spirálovitě uspořádáno v růžici, jsou 20–60 cm dlouhé a 3,5–8 cm široké, mělce žlábkovité, sytě tmavozelené, na líci s mnoha bělavými skvrnami, na rubu někdy neskvrnité, na okraji s 4–7 mm dlouhými tuhými červenohnědými trny. Květenství je přímé, latovité, 1–1,7 m dlouhé, s 6 nebo více větvemi; listeny jsou trojúhelníkovité, 5–12 mm dlouhé; květní stopky jsou 0,6–1,1 cm dlouhé; květy jsou 2–3 cm dlouhé, válcovité, nad bází nápadně zaškrcené a k ústí se opět rozšiřující, světle až sytě růžové nebo korálově červené, vnější okvětní lístky jsou z dvou třetin až tří čtvrtin délky srostlé, vnitřní jsou přirostlé k vnějším; tyčinky jsou vyniklé; svrchní semeník je asi 8 mm dlouhý. Plody jsou 2–3,8 cm dlouhé zelenavě červenohnědé tobolky.

Poznámka: Náleží do velmi komplikované, variabilní skupiny jihoafrických druhů, kam náleží ještě Aloe greatheadii, Aloe grandidentata a Aloe parvibracteata, někdy se do této skupiny ještě přidává Aloe lateritia z jižní části Tanzanie.

Aloe zebrinaAloe zebrina
Aloe zebrina
Aloe zebrina
Aloe zebrina
Aloe zebrina

Fotografovala Věra Svobodová, dne 9. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon).