Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, endemit Dračích hor (Drakensberg), vyskytuje se v jihoafrických provinciích Free State a KwaZulu-Natal, je uváděn i ze Svazijska.
Ekologie: Roste na vlhkých travnatých stanovištích, v nadmořských výškách od 1035 až do 2200 m, snáší pokles teploty i pod bod mrazu a obzvláště dobře vykvétá po požárech. Kvete od srpna do prosince.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 20–45(–80) cm dlouhou, větvenou, hranatou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté až vejčité, až 3,5 cm dlouhé a asi 1,2 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů nebo v terminálním květenství, kališní cípy jsou kopinaté, špičaté, chlupaté, koruna je až 4 cm dlouhá, nafialovělá, slabě 2pyská, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, všechny laloky jsou zhruba stejně velké. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Barleria je velmi početný, v současnosti zahrnuje přes 250 druhů, které se vyskytují v tropických oblastech Afriky a Asie, jeden druh zasahuje i do tropů Nového světa (Barleria oenotheroides).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).