CLEMATIS ARISTATA R. Br. ex Ker Gawl. – plamének / plamienok

Syn.: Clematis cognata Steud., Clematis coriacea DC., Clematis discolor Steud., Clematis elliptica Endl., Clematis gilbertiana Turcz., Clematis indivisa Steud., Clematis pubescens Hügel ex Endl., Clematis sanderi Watts
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Clematis aristata

Rozšíření: Australský druh plaménku, vyskytuje se především na jihovýchodě tohoto kontinentu (od jihovýchodního okraje Queenslandu přes východ Nového Jižního Walesu a jih Victorie až po jihovýchodní okraj Jižní Austrálie), na Tasmánii a na ostrovech v Bassově průlivu, je uváděn i z pobřežního pásu na jihozápadě Západní Austrálie.

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a v lesních lemech, v křovinaté vegetaci horských roklí. Kvete od září do ledna.

Clematis aristata

Popis: Dvoudomá dřevnatá liána pokrývající okolní vegetaci, s větvemi až 15 m dlouhými, ale někdy i delšími. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, juvenilní jednoduché, obvykle nachově naběhlé s bílou kresbou podél střední žilky, na rubu chlupaté, starší listy jsou 3četné, nezřídka i 2četné nebo jednoduché, lístky jsou úzce kopinaté až vejčité, 3–8 cm dlouhé a 1–5 cm široké, lysé, po okraji pilovité, vzácně i celokrajné. Květenství je latnaté, občas však květy vyrůstají na dlouhých stopkách i jednotlivě, jsou jednopohlavné, 4 okvětní lístky jsou bílé nebo bělavé, kopinaté až obkopinaté, 15–35 mm dlouhé, lysé či chlupaté, samčí květy s prašníky dlouhými 2–3,5 mm, každý na vrcholu s šídlovitým přívěskem 1–3 mm dlouhým, samičí květy se staminodii. Plody jsou nažky, 4–6 mm dlouhé, s přívěsky 20–48 mm dlouhými.

Poznámka: V Austrálii je rozlišováno 14 druhů tohoto rodu, 11 z nich je zde endemických, dva byly na tento kontinent zavlečeny (Clematis vitalba a C. flammula).

Clematis aristata
Clematis aristata
Clematis aristata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Great Otway National Park, okolí Erskine Falls).