CLEMATIS SIMENSIS Fresen. – plamének / plamienok

Syn.: Clematis altissima Hutch., Clematis intermedia Chiov., Clematis kissenyensis Engl., Clematis orientalis var. brevifoliola Kuntze, Clematis orientalis var. longifoliola Kuntze, Clematis orientalis subsp. simensis (Fresen.) Kuntze, Clematis orientalis subsp. simensis (Fresen.) H. Perrier, Clematis sigensis Engl.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Clematis simensis

Rozšíření: Druh je značně rozšířen v subsaharské Africe. Jeho areál na východě kontinentu se táhne od Eritrey a Somálska až po Mosambik a Zimbabwe, na západě v Kamerunu a na ostrově Bioko, na jihozápadě v Angole. Uvádí se rovněž z Ghany, Čadu a Madagaskaru. Mimo Afriku se vyskytuje i v Jemenu a Saúdské Arábii.

Ekologie: Roste na okrajích vřesovcových lesů a v křovinách kolem horní lesní hranice, v nadmořských výškách 1000–3500 m.

Clematis simensis

Popis: Dřevnatá ovíjivá liána se stonky dlouhými až 20 m, v mládí chlupatými, později olysávajícími. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, obvykle s 2 jařmy, jen výjimečně se v oblasti květenství občas najdou jednoduché laločnaté listy; lístky jsou vejčité až kopinaté, 7,5–13 cm dlouhé a 3–6 cm široké, na bázi srdčité nebo zaokrouhlené, celokrajné nebo pravidelně zubaté, na konci dlouze zašpičatělé, na líci většinou lysé, na rubu chlupaté. Květenství je latovité; květy jsou 4četné, přímé, 2–3 cm v průměru; okvětní lístky jsou rozestálé, 7–18 mm dlouhé, světle žluté nebo bílé; tyčinek je mnoho; plodolisty jsou rovněž početné, se svrchním semeníkem. Plody jsou nažky s péřitým, až 4 cm dlouhým přívěskem.

Záměny: Od velmi podobného plaménku Clematis hirsuta se liší převážně celistvými lístky na líci většinou lysými.

Clematis simensis
Clematis simensis
Clematis simensis
Clematis simensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 28. a 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains: Sankaber a Sone) a 1. 11. 2013 (Simien Mts., údolí řeky Ansiya).