Syn.: Amaryllis bulbisperma Burm. f., Amaryllis capensis Mill., nom. illeg., Amaryllis longifolia var. riparia Ker Gawl., Amaryllis riparia Burch. ex Kunth, Crinum capense Herb., Crinum govenium Herb., Crinum riparium Herb., Crinum spofforthianum Herb. ex Sweet, Erigone govenica Salisb., nom. illeg.
Česká jména: křín (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, centrum areálu leží ve východních provinciích Jihoafrické republiky, zasahuje i do Lesotha a Svazijska. Pěstuje se v zahradách mnoha částí světa, v subtropických a tropických oblastech může i zplaňovat (např. jihovýchod USA, Střední Amerika).
Ekologie: Roste na mokrých trávnících při březích vodních toků, v mokřinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. V jižní Africe kvete od září do prosince.
Popis: Cibulnatá rostlina, v době květu až 100 cm vysoká. Listy jsou řemenovité, po okraji zvlněné, šedozelené. Květenství je okoličnaté, podepřené 2 trojúhelníkovitými listeny, vyrůstá na vrcholu přímého stvolu; květy jsou nálevkovité, odstálé až svěšené, v noci vonné, až 15 cm dlouhé, s dlouhou štíhlou trubkou a 6 cípy, které jsou bledě růžové s tmavějšími proužky, prašníky jsou bělavé. Plodem je tobolka dosahující průměru okolo 7 cm.
Záměny: V tropické východní Africe šířeji zastoupený druh Crinum macowanii má květy světlejší a prašníky černé.
Využití: Velmi atraktivní rostlina pěstovaná v zahradách i parcích, v kultuře se objevuje několik kultivarů. Ve střední Evropě bývá většinou vysazována do skleníků, případně je v zahradách letněna. Je také používána v jihoafrické tradiční medicíně k léčbě celé řady neduhů.
Poznámka: Čeleď amarylkovitých je v jižní Africe reprezentována mnoha velmi dekorativními rostlinami. Patří k nim například druhy z rodů Amaryllis, Boophone, Clivia, Cyrtanthus, Nerine, Scadoxus, Tulbaghia aj.
Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).