DENDROBIUM ANOSMUM Lindl. – stromobytec

Syn.: Callista anosma (Lindl.) Kuntze, Callista scortechinii (Hook. f.) Kuntze, Dendrobium dayanum Grindon, Dendrobium leucorhodum Schltr., Dendrobium macranthum Miq., nom. illeg., Dendrobium macrophyllum Lindl., nom. illeg., Dendrobium retusum Llanos, nom. illeg., Dendrobium scortechinii Hook. f., Dendrobium superbum Rchb. f., nom. illeg.
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Dendrobium anosmum

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie. Roste v Barmě, Thajsku, Laosu, Kambodži, Vietnamu a v Malajsii, dále na většině ostrovů Indonésie a na Filipínách. Přesahuje i na Novou Guineu. Údaj ze Srí Lanky je zřejmě mylný.

Ekologie: Epifyt, roste na kmenech stromů ve vlhkých tropických lesích. Vystupuje do nadmořské výšky 1000 m.

Dendrobium anosmum

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem; lodyhy jsou převislé, válcovité, 60–110 cm dlouhé. Listy jsou dvouřadé, podlouhlé, 10–15 cm dlouhé a 2,2–3,5 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu mělce asymetricky dvouklané. Květy vyrůstají po 1–3 z úžlabí listů před koncem lodyhy; listeny jsou kratičké; květy jsou velmi krátce stopkaté, resupinátní, 5–6(–8) cm v průměru, vně bělavé nebo světle růžové, uvnitř většinou růžovofialové, na pysku s tmavšími skvrnami; horní vnější okvětní lístek je podlouhlý, asi 3 cm dlouhý, na vrcholu tupý, s krátkým hrotem, postranní vnější okvětní lístky jsou podobné, šikmé, vnitřní korunní lístky jsou šikmo eliptické, asi 3 cm dlouhé a 1,4–1,6 cm široké, na okraji krátce brvitě zoubkované, na vrcholu zašpičatělé, pysk je nehetnatý, s krátkou čepelí a kornoutovitě nadvinutým, v obrysu téměř okrouhlým nehtem o průměru asi 2 cm, na vnitřní straně a na okraji kratičce pýřitým, na vnější straně lysým, na vrcholu špičatým; sloupek je asi 7 mm dlouhý; semeník je spodní, válcovitý, asi 3,5 cm dlouhý, lysý. Plodem je kyjovitá tobolka.

Využití: Rostlina s velmi nápadnými květy, dosti často pěstovaná ve sbírkách orchidejí. Květy se používají k ozdobě při lidových slavnostech a obřadech. Extrahované vonné látky se přidávají do parfémů a lodyhy se využívají jako tonizující prostředek v čínské medicíně.

Ohrožení a ochrana: Jako jiné orchideje je i tento druh součástí úmluvy o mezinárodním obchodu s přírodninami (CITES).

Poznámka: Rostliny z některých populací se vyznačují intenzivní, velmi příjemnou vůní, zatímco vůně jiných je spíše nepříjemná a některé nevoní vůbec.

Dendrobium anosmumDendrobium anosmum
Dendrobium anosmum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 23. 2. 2020 (Filipíny, Luzon, Ohaj).