Syn.: Epilobium alpestre F. W. Schmidt, non (Jacq.) Krocker
Česká jména: vrbovka ptačincolistá (Domin et Podpěra 1928), vrbovka žabincolistá (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: kyprinka kuríčkolistá (Dostál 1950), vŕbovka kuričkolistá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Rozšíření: Severní Evropa od Islandu přes Faerské ostrovy, Shetlandy a Hebridy do severní poloviny Velké Británie, dále do Skandinávie, Finska a severní části evropského Ruska. Dále se vyskytuje ve vyšších pohořích střední a jižní Evropy (Sierra Morena, Kantaberské pohoří, Pyreneje, francouzský Massif Central, severní část Apenin, Alpy, Jura, Vogézy, Schwarzwald, Karpaty a vyšší balkánská pohoří). Nejasný je výskyt v Grónsku. U nás v nejvyšších pohraničních pohořích (v Krušných horách, Krkonoších, na Králickém Sněžníku, v Hrubém Jeseníku a na Šumavě).
Ekologie: Roste na horských prameništích, na březích horských potoků, méně často na mokrých sutích, vlhkých lesních světlinách a lesních prameništích v horském až subalpínském stupni. Vyhledává vlhké až mokré půdy s neutrální až slabě kyselou reakcí. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem s výběžky. Lodyha z poléhavé báze obloukem vystoupavá až přímá, do 30 cm vysoká, jednoduchá, zřídka s několika větvemi, lysá, obvykle jen s dvěma nevýraznými pýřitými liniemi sbíhajícími od listů, vrchol lodyhy je před rozkvětem a často i za květu převislý. Listy jsou vstřícné, horní střídavé, dolní často menší než horní, špičaté, celokrajné nebo prostřední a horní listy po obou stranách s 6–10 malými zuby. Květenství je chudé, před rozkvětem převislé, květy jsou poměrně velké, kališní lístky podobně jako hypanthiální trubka řídce a jemně odstále žláznaté nebo lysé, často načervenalé, korunní lístky jsou hluboce vykrojené, světle nachové, prašníky nejčastěji 0,7–1 mm dlouhé, blizna je celistvá nebo na vrcholu sotva zřetelně vykrojená, dvakrát kratší než čnělka. Tobolky nejčastěji 4–6 cm dlouhé, v mládí odstále žláznaté, za zralosti lysé, semena s dlouhým průsvitným přívěskem.
Záměny: Podobná a na stejných stanovištích rostoucí vrbovka drchničkolistá (Epilobium anagallidifolium) se liší menšími květy, tupými listy, kratšími prašníky, kratšími tobolkami a nadzemními výběžky. Oba druhy mohou růst společně s vrbovkou nicí (Epilobium nutans), která má však semeníky a tobolky oděné i přitisklými nežláznatými chlupy.
Ohrožení a ochrana: Vrbovka žabincolistá patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3). Zákonem je chráněna v Irsku.
Fotografováno dne 8. 7. 2012 (Česko, Čechy, Krkonoše).