Syn.: Festuca rigidula Steud., Festuca schimperiana A. Rich.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Areál se rozkládá v horách tropické Afriky od Etiopie po Zimbabwe; roste rovněž v Kamerunu.
Ekologie: Součást trávníků ve stupni horských lesů a nad horní lesní hranicí, často provází humózní prostředí i horská rašeliniště. Lokality leží v nadmořské výšce 2400–4000 m.
Popis: Volně trsnatá vytrvalá tráva; stébla jsou přímá nebo vystoupavá, 40–100 cm vysoká. Listy jsou žlábkovité až svinuté, asi 0,5 mm v průměru, měkké, často zprohýbané, stébelné listy jsou poněkud širší, obvykle ploché. Květenství je latovité, 8–20 cm dlouhé, často stažené a s klásky přitisknutými k vřeteni; klásky jsou (2–)3–4(–7)květé, 7,8–15 mm dlouhé; plevy dosahují asi do 3/4 klásku, jsou špičaté, dolní je 1–3žilná, horní 3–5žilná; pluchy jsou podlouhlé, 5,6–9,8 mm dlouhé, pichlavě špičaté až krátce osinaté, osina může být až 5(–6,6) mm dlouhá.
Poznámka: Velmi proměnlivý druh, někteří autoři rozlišují jako samostatný druh Festuca schimperiana, který zahrnuje rostliny s delšími osinami a volnější latou; oba typy však mají stejnou anatomickou stavbu listů a na lokalitách lze nezřídka pozorovat plynulé přechody. Od většiny dalších východoafrických kostřav (např. od Festuca macrophylla) se liší mohutně vyvinutými plevami.
Fotografováno ve dnech 29. 10. a 7. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sankaber; masiv Abuna Yosef, Tadios Amba).