Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Východomediteránní druh, roste v kontinentálním Řecku, na řeckých ostrovech včetně Kréty, dále v Turecku, Sýrii a Libanonu. Výskyt v Libyi se snad vztahuje k jinému druhu.
Ekologie: Provází středozemní křoviny (macchii), světlé lesy s borovicí černou (Pinus nigra) a kamenité svahy, především na vápenci.
Popis: Přímý nebo rozkladitý keř vysoký 30–100 cm; větvičky jsou obvykle vstřícné, zakončené ostrým kolcem, postranní ostny chybějí. Listy jsou střídavé nebo vstřícné, téměř přisedlé, častěji trojčetné; lístky jsou úzce obkopinaté, 0,5–1 cm dlouhé a 0,1–0,3 cm široké, přitiskle chlupaté. Květy tvoří krátké koncové hrozny; květní stopky jsou 1–2 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 2,5–5 mm dlouhý, přitiskle hedvábitě chlupatý; koruna je žlutá, pavéza je široce vejčitá až kosníkovitá, na vnější straně krátce pýřitá; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Lusky jsou ploché, asi 9 mm dlouhé, s jediným semenem.
Poznámka: Spolu s dalšími trnitými mediteránními druhy, mezi něž náleží Genista aspalathoides ze Sicílie, sardinská Genista sardoa a poněkud více rozšířená Genista salzmannii, je součástí skupiny starobylých reliktních typů.
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 14. 5. 2011 (Turecko, Antalya, kaňon Göynük).