Syn.: Iris humilis subsp. arenaria (Waldst. et Kit.) Á. Löve et D. Löve, nom. inval., Iris humilis subsp. stolonifera (Ugrinsky) D. A. T. Webb et Chater., Iris pineticola Klokov
Česká jména: kosatec skalní písečný (Kubát 2002), kosatec písečný (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: kosatec piesočný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Ponticko-panonský endemit – jihovýchod a jižní oblasti střední Evropy. U nás roste jen na několika lokalitách jižní Moravy, kde probíhá severozápadní hranice areálu tohoto druhu.
Ekologie: Roste na výslunných skalních stepích a kamenitých stráních od nížin do pahorkatin. Kvete v dubnu a květnu, doba květu je krátká, každému květu je zpravidla určen jen jediný den.
Popis: Vytrvalá bylina s tenkým oddenkem. Lodyha je jednoduchá, přímá, 5–12 cm vysoká, listy jsou úzce čárkovité 5–17 cm × 1,5–6(–8) mm. Na lodyze většinou vykvétají dva žluté květy, jejichž okvětní cípy jsou rozestálé. Plodem je tobolka, semena s nápadným arilem.
Ohrožení a ochrana: Kosatec písečný patří k silně ohroženým druhů naší květeny (C2r), zákonem je chráněn v kategorii druhů kriticky ohrožených (§1). Chráněným druhem je i na Slovensku, v Maďarsku a Srbsku. Je uveden i v seznamu chráněných rostlin podle Směrnice o stanovištích (NATURA 2000).
Poznámka: Kosatec písečný byl ve středoevropské botanické literatuře dlouhou dobu uváděn jako samostatný druh, teprve v 2. polovině 20. století začalo být přijímáno pojetí, v němž středoevropské rostliny byly zahrnuty pod široce chápaný druh Iris humilis popsaný z jižní Sibiře, a chápány na úrovni subspecie. Nakonec se však ukázalo, že tyto rostliny se přece jen na druhové úrovni liší, a proto bylo oprášeno staronové jméno Iris arenaria, které se vztahuje k rostlinám z Maďarska. Navíc jméno Iris humilis subsp. arenaria nebylo validně zveřejněno, a je tedy neplatné.
Fotografováno od 28. do 30. 4. 2004 a 22. 4. 2009 (Česko, Morava, Mikulov).