JUNIPERUS CALIFORNICA Carrière – jalovec kalifornský

Syn.: Juniperus cedrosiana Kellogg, Juniperus cerrosianus Kellogg, Juniperus pyriformis A. Murray bis, Sabina californica (Carrière) Antoine
Česká jména: jalovec kalifornský (Klika et al. 1953)
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité

Juniperus californica

Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá podél pacifického pobřeží ve Spojených státech v Kalifornii, na jihu Nevady a v přilehlé části Arizony, přesahuje i do sousedního Mexika na poloostrov Baja California.

Ekologie: Stanovištěm jsou suché kamenité svahy a pláně, v nadmořské výšce od 750 do 1600 m.

Juniperus californica

Popis: Obvykle dvoudomý keř nebo stromek s mnoha kmeny, dorůstá výšky 3–8(–10) m; borka je popelavě šedá, odlupuje se v tenkých plátech; letorosty jsou přímé, oblé a hladké. Listy jsou šupinovité, vstřícné, 1–5 mm dlouhé, jen zčásti se překrývají, světle zelené, na rubu s eliptickou nebo vejčitou žlázkou, na okraji jemně zoubkaté, na vrcholu tupé nebo špičaté; mladé listy jsou jehlicovité, 5–10 mm dlouhé. Samčí šištice jsou 2–4 mm dlouhé. Jalovčinky (galbuly) jsou kulovité, 9–10(–13) mm v průměru, modravě hnědé, ojíněné. Semena bývají 1(–2).

Využití: Jalovčinky tohoto druhu byly v minulosti konzumovány. V okrasném sadovnictví má význam jako dřevina velmi odolná k suchu a k alkalickým půdám; dá se snadno tvarovat a lze jej s úspěchem využít na bonsaje.

Poznámka: Nejblíže příbuzným druhem je jalovec Juniperus osteosperma, který roste dále v severoamerickém vnitrozemí.

Juniperus californica
Juniperus californica
Juniperus californica

Fotografováno dne 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).