LUPINUS MONTANUS Kunth – lupina

Syn.: Lupinus flabellaris Bertol., Lupinus nelsonii Rose, Lupinus vaginatus Cham. et Schltdl., Lupinus vaginatus Schltdl. et Cham.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lupinus montanus

Rozšíření: Roste v Mexiku ve státech Chiapas, Chihuahua, Colima, Durango, Guerrero, Hidalgo, Jalisco, Michoacán, Oaxaca, Puebla, Sinaloa, Tlaxcala a Veracruz a zasahuje i do Guatemaly. V areálu je rozlišováno více poddruhů a variet; naše rostliny zřejmě představují L. m. var. austrovolcanicus.

Ekologie: Stanovištěm jsou horské dubové nebo borové lesy v okolí horní hranice lesa, občas vstupuje i do alpínských trávníků.

Lupinus montanus

Popis: Statná vytrvalá bylina až polokeř s dřevnatým oddenkem, lodyhy jsou přímé, vysoké 0,8–2(–2,5) m, většinou měkce chlupaté nebo brvité, mladé jsou bylinné a duté, ve stáří na bázi dřevnatí a jsou až 5 cm silné. Listy jsou střídavé, 10–15četné; řapík je 6–15 cm dlouhý; lístky jsou čárkovitě obkopinaté, 5–13 cm dlouhé a 0,5–1,4 cm široké, na líci v nižších polohách lysé, výše chlupaté; palisty jsou nápadně velké, 3–30 cm dlouhé. Květenství je koncový hrozen 15–30 cm dlouhý, nese přesleny modrých nebo levandulově zbarvených květů; květní stopky jsou 5,5–8,5 mm dlouhé; kalich je dvoupyský, dolní pysk je celistvý, 8–11 mm dlouhý, horní pysk je 5,5–8,5 mm dlouhý, na vrcholu vykrojený; pavéza je obvejčitá až okrouhlá, 1,2–1,4 cm v průměru, křídla jsou o něco delší než pavéza, člunek je uprostřed 4–5 mm široký. Lusk je 4–5 cm dlouhý, obsahuje 7–13 semen.

Lupinus montanus
Lupinus montanus
Lupinus montanus
Lupinus montanus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 2. 2015 (Guatemala, Volcán Santa Maria).