MORAEA LUGUBRIS (Salisb.) Goldblatt – protistojka

Syn.: Ferraria lugubris Salisb., Iris plumaria Thunb., nom. illeg., Moraea mira Klatt, Moraea plumaria (Thunb.) Ker Gawl., Vieusseuxia geniculata Eckl., nom. inval., Vieusseuxia plumaria Eckl., nom. inval.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Moraea lugubris

Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, roste v provinciích Western a (okrajově i) Northern Cape v Jihoafrické republice. Nevelký areál se táhne od horské skupiny Bokkeveld Mountains po městečko Bredasdorp.

Ekologie: Stanovištěm jsou mokřady nebo sezónně vlhká místa s písčitými půdami v oblastech s vydatnějšími zimními srážkami a letním suchem. Lokality leží v nadmořské výšce do 900 m. Kvete na jaře, zpravidla po předcházejícím požáru; květy jsou rozvité pouze jediný den.

Moraea lugubris

Popis: Drobnější vytrvalá bylina s bazální stonkovou hlízou; lodyha vyrůstá do výšky 5–15 cm. Listy jsou 2–3, čárkovité, žlábkovité. Lodyha je přímá, nese vějířek s několika květy. Květy jsou šestičetné, s krátkou trubkou a ploše rozloženými cípy; cípy jsou modré, vnější jsou širší a poněkud delší, nad bází s žlutou, tmavě lemovanou skvrnou; tyčinky jsou 3; semeník je spodní, čnělka je lupenitě rozšířená a nápadně zpeřená. Plodem je trojpouzdrá tobolka.

Záměny: V rodu Moraea patří do skupiny druhů s plochým květem a dosti podobnými vnějšími a vnitřními okvětními cípy, kam náleží např. Moraea bituminosa, Moraea gawleri, Moraea tricolor a Moraea vegeta. Od nich se nápadně odlišuje čnělkou s nápadně zpeřenými laloky.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam květeny Jihoafrické republiky (2009) řadí tento druh do skupiny taxonů vyžadujících pozornost (LC).

Moraea lugubris
Moraea lugubris

Fotografováno dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling, rezervace Waylands).