Syn.: Myogalum boucheanum Kunth, Honorius boucheanus (Kunth) Holub, Ornithogalum nutans subsp. boucheanum (Kunth) Hay
Česká jména: snědek zelenokvětý (Polívka 1912), snědek Boucheův (Dostál 1950), snědovec hřebenitý (Dostál 1989), snědek hřebenitý (Kubát 2002, Štěpánková 2010)
Slovenská jména: bledavka Boucheova (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Subkontinentální evropský druh. Severní hranici původního rozšíření tvoří ČR, SR, odtud přes Maďarsko, Rumunsko až Bulharsko; na východ do Ruska a na Krym. Na mnoha místech střední Evropy zdomácnělý. V ČR pouze roztroušeně na jižní Moravě (okolí Znojma, Bzence, Třebíče, Kroměříže a na jih od Brna). Na Slovensku pouze na jihu od Bratislavy až k Potiské nížině.
Ekologie: Roste v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí. Louky, travnaté meze, písčiny, vinice, křoviny, akátiny a jiné druhotné světlé lesy. Půdy vyhledává vlhké, v létě vysýchavé, živné, zásadité až slabě kyselé, humózní, hlinité až písčité.
Popis: Vytrvalá cibulovina, cibule vejčitá, až 3,5 cm, s krátkými výběžky. Stvol přímý 20–50 cm dlouhý, lysý. Listy (3–6) čárkovité, svěže zelené, 10–15 mm široké, za květu zpravidla odumřelé. Hrozen hustý, všestranný, s 10–20 květy; květní stopky kratší než květy. Okvětní lístky 15–20 mm dlouhé, prosvítavé, se zeleným pruhem patrným na rubu i na líci. Nitky u tyčinek lupenitě rozšířené, po stranách s 2 zoubky, na vnitřní straně uprostřed s lištou zakončenou pod prašníkem výrazným zoubkem. Tobolky vejčité bez zobánku, zaoblené 6hranné.
Záměny: Podobným druhem je Ornithogalum nutans L., od kterého se popisovaný druh liší hlavně zoubkem na liště pod prašníkem a zeleným pruhem na obou stranách prosvítavých okvětních lístků.
Ohrožení a ochrana: Je řazen mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2b).
Fotografováno dne 6. 5. 2006 (Slovensko, Kráľovký vrch u Kráľovského Chlmca).