Syn.: Ornithogalum pyramidale L., Loncomelos brevistylus (Wolfner) Dostál, Ornithogalum narbonense subsp. brevistylum (Wolfner) Nyman, Loncomelos pyramidale (L.) Raf.
Česká jména: snědek homolovitý (Polívka 1912), snědek jehlancovitý (Dostál 1950), snědovka krátkočnělká (Dostál 1989), snědek jehlancovitý (Kubát 2002, Štěpánková 2010)
Slovenská jména: bledavka ihlancovitá (Dostál 1950), bledavka ihlanovitá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Pochází ze střední a jihovýchodní Evropy. U nás se vyskytuje vzácně jen na jižní Moravě (Bílé Karpaty), na Slovensku poněkud častěji, především na jihu země, v okolí obcí Šahy, Štúrovo, Rimavská Sobota, ve Slovenském krasu aj.
Ekologie: Snědek jehlancovitý roste na výslunných stráních, okolo cest, v příkopech nebo na mezích, v pásmu od nížin po pahorkatiny. Rozkvétá od června do července (srpna).
Popis: Vytrvalá cibulovina, dosahuje výšky 70–120 cm. Stvol je přímý, nevětvený, listy 4–7, čárkovité, žlábkovité. Listeny jsou na bázi obvejčité, zhruba v polovině náhle zúžené do tenké špice. Květenství je jehlancovitě válcovité, délky až 20 cm, s více než 30 květy. Květy jsou mléčně bíle zabarveny, na rubu mají výrazný zelený pruh, který neprosvítá na líci. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Snědek jehlancovitý je zařazen mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2r). Na Slovensku je z hlediska ohrožení hodnocen jako druh potenciálně ohrožený (NT).
Fotografováno dne 1. 7. 2006 (Česko, Morava, Bílé Karpaty, Zahrady pod Hájem).