Syn.: Anoplanthus fasciculatus (Nutt.) Walp., Anoplon fasciculatum (Nutt.) G. Don, Aphyllon fasciculatum (Nutt.) Torr. et A. Gray, Gymnocaulis fasciculata (Nutt.) Nutt., Loxanthes fasciculata (Nutt.) Raf., Phelypaea fasciculata (Nutt.) Spreng., Phelypaea lutea Parry, Thalesia fasciculata (Nutt.) Britton
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Druh západní části Severní Ameriky, jeho areál se táhne od východní Aljašky a Yukonu přes Britskou Kolumbii až po Ontario, v USA od Pacifiku až po západní Texas a obě Dakoty, poněkud vzácněji se objevuje i v oblasti Velkých jezer ve státech Wisconsin, Illinois, Indiana a Michigan. Na jihu areál zasahuje až do severozápadního Mexika.
Ekologie: Roste na suchých prérijních trávnících, v křovinách, parazituje na rostlinách hvězdnicovitých, především na pelyňku Artemisia frigida, ale také na lebedách (Atriplex sp). Kvete od června do července.
Popis: Jednoletá parazitická bylina bez chlorofylu, 2–10 cm vysoká. Lodyha je přímá, narůžovělá či žlutě až hnědě naběhlá, žláznatě chlupatá, hned od báze rozvětvená do 4–12 větví, listy jsou střídavé, redukované, šupinovité, 6–10 mm dlouhé. Květy vyrůstají na stopkách 2–15 cm dlouhých, jsou 2–3 cm dlouhé, kalich je asi 1 cm dlouhý, s 5 cípy; koruna je trubkovitá, 2pyská, žlutá, načervenalá až nafialovělá, žláznatě chlupatá. Plodem je tobolka.
Záměny: Podobným severoamerickým druhem je Orobanche uniflora. Odlišuje se nevětvenou anebo nanejvýše při bázi jen chudě větvenou lodyhou – maximálně se třemi větvemi.
Ohrožení a ochrana: Ve většině států Středozápadu USA je tato záraza klasifikována jako ohrožený druh.
Fotografováno ve dnech 14. 7. 2013 a 7. 7. 2016 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes National Park).