Syn.: Aleuritia florindae (Kingdon-Ward) Soják
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité
Rozšíření: Endemit vysokohorských masívů v khamských oblastech východního Tibetu.
V posledních letech lavinovitě přibývá záznamů o zplaňování druhu ve Skotsku.
Ekologie: Roste na podmáčených horských loukách, při okrajích mokřadů, často přistíněných, při březích horských potoků a v mokrých smrčinách, zpravidla v nadmořské výšce 2600–4000 m. Hemikryptofyt, kvete v červenci (v nížinných středoevropských zahradách od června).
Popis: Vzrůstná vytrvalá bylina s přízemními listy až 50 cm dlouhými (z toho až dvě třetiny připadají na dlouhé a silné řapíky). Čepele jsou široce vejčité anebo eliptické se srdčitě vykrojenými bázemi, shora lysé, vespod roztrušeně drobně žláznaté, s vyniklou žilnatinou; okraje mají drobně zubaté a s početnými hydatodami, odvádějícími přebytečnou vodu. Robustní lysé stvoly, až 120 cm vysoké, jsou často v horní části roztroušeně pomoučené a nesou okolíky obvykle s dvaceti až čtyřiceti (avšak u silných rostlin i osmdesáti) nicími květy na dlouhých a tenkých ohnutých stopkách, podpíraných úzce kopinatými, asi 2 cm dlouhými, při bázi náhle rozšířenými listeny, často zubatými a bělavě nebo máslově žlutě pomoučenými. Květy jsou různočnělečné, vonné a mají hranatě urnovité pětizubé kalichy, bledě zelené, rovněž pomoučené a svírající trubky sírově žlutých korun s nálevkovitými, až 2 cm širokými, zevnitř opět pomoučenými lemy, rozdělenými v pět široce obvejčitých laloků. Korunní trubky dlouhočnělečných květů stěží přečnívají kalich (blizny jsou pak v úrovni lemu), u květů krátkočnělečných bývají až dvakrát delší. Plodem je válcovitá tobolka, stěží vyčnívající z kalicha, s početnými štítkovitými semeny.
Poznámka: Frank Kingdon-Ward objevil tuto prvosenku, spadající k podrodu Aleuritia, na tibetsko-sikkimském pomezí pod průsmykem Njima-La roku 1924, pojmenoval ji po své manželce a semena poslal do Královské botanické zahrady v Kew. Dva roky poté už byly rostliny komerčně nabízeny britskými i americkými trvalkovými školkami. Dnes jsou běžně dostupné v původních žlutě kvetoucích klonech stejně jako v klonech s květy červeně naběhlými.
Fotografováno dne 23. 7. 2020 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice).