Syn.: Auricula-ursi glaucescens (Moretti) Soják, Primula calycina Duby ex Gaudin, Primula glaucescens var. longobarda (Porta) Pax, Primula longobarda Porta, Primula spectabilis var. glaucescens (Moretti) Fiori
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité
Rozšíření: Endemický druh italské části Východních Alp, vyskytuje se především v Lombardii, zasahuje i na západ regionu Trentino-Alto Adige.
Ekologie: Roste na vápencových skalnatých a kamenitých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 2500 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina s listy uspořádanými v přízemní růžici, listy jsou široce kopinaté až obvejčité, 2–7 cm dlouhé a 0,7–2 cm široké, kožovité, po okraji s chrupavčitým lemem a drobně dvojitě vroubkované, na vrcholu špičaté, lysé, lesklé. Stvol je 3–12 cm dlouhý, květenství je terminální, 2–6květé; listeny jsou čárkovité až kopinaté, 4–30 mm dlouhé; květní stopky jsou 3–20 mm dlouhé, kalich je 6–18 mm dlouhý, koruna je 20–25 mm široká, růžovočervená až fialová. Plodem je tobolka.
Záměny: Ve stejné části Itálie se vyskytuje ještě další endemická prvosenka Primula spectabilis, která je tomuto představovanému druhu dosti podobná, avšak odlišuje se od něj zřetelnými žláznatými tečkami na lícní straně listů.
Ohrožení a ochrana: Vzhledem k nevelkému areálu je Primula glaucescens uvedena v seznamu nejvzácnějších rostlin Evropy v Bernské úmluvě, je chráněna také Směrnicí o stanovištích (92/43/EHS). Červený seznam IUCN (2011) ji řadí k druhů méně dotčeným (LC).
Fotografoval Mário Duchoň, dne 6. 4. 2012 (Itálie, Lombardie, vrch Filaressa severně od Bergama).