Syn.: Primula longiflora All.
Česká jména: prvosenka dlouhokvětá (Sloboda 1852), prvosenka Hallerova (Dostál 1950), prvosenka dlouhokvětá (Dostál 1989), prvosenka Hallerova (Mareček 1999)
Slovenská jména: prvosna dlouhokvětá (Reuss 1853), prvosienka Hallerova (Dostál 1950), prvosienka dlhokvetá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité
Rozšíření: Horské oblasti Evropy – Alpy, Karpaty, hory Balkánského poloostrova a Malé Asie, Kavkaz. U nás neroste, na Slovensku se vyskytuje v poddruhu P. h. subsp. platyphylla velmi vzácně jen v Belianských Tatrách.
Ekologie: Roste na vlhkých trávnících a ve skalních štěrbinách, na vápenci, v subalpínském a alpínském pásmu, v Alpách až do nadmořské výšky 2900 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–30 cm vysoká, lodyha přímá, listy v přízemní růžici, krátce řapíkaté, podlouhle kopinaté až obvejčité, vroubkované až celokrajné, na spodní straně bíle pomoučené. Květy v okolíku, koruna v průměru 15–22 mm, růžová až nafialovělá, v ústí se žlutou skvrnkou, korunní trubka až 3 cm dlouhá, 2–3,5krát delší než kalich. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku se vyskytující poddruh P. h. subsp. platyphylla je značně vzácný, je zde proto zařazen ke kriticky ohroženým taxonům, zároveň je chráněn zákonem (CR/§). Chráněným druhem je prvosenka Hallerova ve Francii, Itálii, Švýcarsku a Rakousku.
Poznámka: Druhové jméno odkazuje na švýcarského botanika A. von Hallera.
Fotografováno dne 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Tre Cime).