Syn.: Auganthus sieboldii (É. Morren) Soják, Primula cortusoides var. sieboldii (É. Morren) G. Nicholson, Primula gracilis Stein, Primula patens Turcz.
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité
Rozšíření: Areál druhu zasahuje ze severovýchodních čínských provincií do dahurské Sibiře, Poamuří a Ussuri, odtud do Koreje a Japonska (z Hokkaidó po Kjúšú).
Ekologie: Roste na zrašelinělých půdách ve vlhkých listnatých lesích, zpravidla při potocích, v ťilinských a korejských horách mezi 1400–2400 m, na ostrovech vystupuje z nížin k nadmořské výšce 1200 m. Kvete v květnu, v horách do června.
Popis: Žláznatě pýřitá vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a chudou listovou růžicí, za květu do čtvrt metru vysoká. Listy má dlouze řapíkaté s vejčitými, zvrásněnými, po okrajích mělce laločnatě vykrajovanými a nepravidelně zubatými, až 10 cm dlouhými čepelemi. Květy, až po dvaceti seřazené v okolících s kopinatými listeny kratšími květních stopek, mají pětizubé, za květu trubkovité, za plodu zvětšené a zvonkovitě rozšířené, často olysávající kalichy. Koruny v šeříkových, růžových a purpurových odstínech bývají až 3 cm široké, s ploše rozloženými, obvejčitými, na vrcholcích vykrojenými laloky a s trubkou (obvykle bílou) asi 1 cm dlouhou. Květy jsou heterostylní, plodem je kulovitá tobolka zhruba z poloviny vyplňující kalich.
Poznámka: Kdysi velmi oblíbená prvosenka, introdukovaná z japonských zahrad roku 1862 a na sklonku devatenáctého století pěstovaná (často mylně pod jménem P. cortusoides) v desítkách odrůd.
Žláznaté chlupy jsou stejně jako u příbuzných druhů podrodu Auganthus bohaté alergenními hapteny, především priminem, vyvolávajícím po navázání na bílkoviny kontaktní dermatitidy.
Fotografováno ve dnech 26. 5. 2019 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice) a 21. 5. 2019 (Morava, Břeclav, odrůdy ‘Kihino Yume’, ‘Dancing Lady’ a ‘Sangoguko’).