PRIMULA SIEBOLDII É. Morren – prvosenka Sieboldova / prvosienka

Syn.: Auganthus sieboldii (É. Morren) Soják, Primula cortusoides var. sieboldii (É. Morren) G. Nicholson, Primula gracilis Stein, Primula patens Turcz.
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité

Primula sieboldii

Rozšíření: Areál druhu zasahuje ze severovýchodních čínských provincií do dahurské Sibiře, Poamuří a Ussuri, odtud do Koreje a Japonska (z Hokkaidó po Kjúšú).

Ekologie: Roste na zrašelinělých půdách ve vlhkých listnatých lesích, zpravidla při potocích, v ťilinských a korejských horách mezi 1400–2400 m, na ostrovech vystupuje z nížin k nadmořské výšce 1200 m. Kvete v květnu, v horách do června.

Primula sieboldii

Primula sieboldii

Popis: Žláznatě pýřitá vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a chudou listovou růžicí, za květu do čtvrt metru vysoká. Listy má dlouze řapíkaté s vejčitými, zvrásněnými, po okrajích mělce laločnatě vykrajovanými a nepravidelně zubatými, až 10 cm dlouhými čepelemi. Květy, až po dvaceti seřazené v okolících s kopinatými listeny kratšími květních stopek, mají pětizubé, za květu trubkovité, za plodu zvětšené a zvonkovitě rozšířené, často olysávající kalichy. Koruny v šeříkových, růžových a purpurových odstínech bývají až 3 cm široké, s ploše rozloženými, obvejčitými, na vrcholcích vykrojenými laloky a s trubkou (obvykle bílou) asi 1 cm dlouhou. Květy jsou heterostylní, plodem je kulovitá tobolka zhruba z poloviny vyplňující kalich.

Poznámka: Kdysi velmi oblíbená prvosenka, introdukovaná z japonských zahrad roku 1862 a na sklonku devatenáctého století pěstovaná (často mylně pod jménem P. cortusoides) v desítkách odrůd.
Žláznaté chlupy jsou stejně jako u příbuzných druhů podrodu Auganthus bohaté alergenními hapteny, především priminem, vyvolávajícím po navázání na bílkoviny kontaktní dermatitidy.

Primula sieboldiiPrimula sieboldii
Primula sieboldii
Primula sieboldii

Fotografováno ve dnech 26. 5. 2019 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice) a 21. 5. 2019 (Morava, Břeclav, odrůdy ‘Kihino Yume’, ‘Dancing Lady’ a ‘Sangoguko’).