Syn.: Rhododendron artosquameum Balf. f. et Forrest, Rhododendron cardioeides Balf. f. et Forrest, Rhododendron depile Balf. f. et Forrest, Rhododendron exquisitum Hutch., Rhododendron hypotrichotum Balf. f. et Forrest, Rhododendron phaeochlorum Balf. f. et Forrest, Rhododendron pubigerum Balf. f. et Forrest, Rhododendron siderophylloides Hutch., Rhododendron timeteum Balf. f. et Forrest, Rhododendron trichopodum Balf. f. et Forrest
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se na severu Barmy, v jihovýchodním Tibetu a na jihozápadě východní části Číny, v provinciích Jün-nan a S’-čchuan.
Ekologie: Roste ve stálezelených i opadavých smíšených lesích, v lesních lemech a křovinách, v nadmořských výškách zhruba od (2100–)3000 až do 3700 m. Kvete od května do července.
Popis: Keř dorůstající výšky 100–400(–800) cm, s letorosty nachově červenými, řídce šupinatými, lysými či chlupatými. Listy jsou střídavé, řapík je 7–13 mm dlouhý, narůžovělý, řídce šupinatý, listová čepel je eliptická, podlouhlá či vejčitá, 1,8–6 cm dlouhá a 1,4–3,5 cm široká, na bázi zaokrouhlená až srdčitá, vzácněji klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupá nebo zaokrouhlená, eventuálně špičatá, na líci řídce šupinatá, na rubu zelená nebo narůžovělá, šupinatá. Květenství je většinou terminální, hroznovité, 3–5(–10)květé; květní stopky jsou nachově červené, až 2 cm dlouhé, šupinaté, kalich je asi 1,5 mm dlouhý, koruna je široce zvonkovitá až nálevkovitá, 1,8–3 cm dlouhá, 5cípá, bledě červená až světle nachová či nachová, na horním cípu tmavě tečkovaná, vně lysá; tyčinek je 10, jsou nestejně dlouhá, nejdelší zhruba stejně dlouhá nebo o něco delší než koruna, nitky jsou na bázi chlupaté, čnělka je lysá. Plodem je tobolka, 8–13 mm dlouhá.
Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).