Syn.: Azalea indica var. simsii (Planch.) L. H. Bailey, Azalea indica var. simsii (Planch.) Rehder, Azalea prolifera Poit., Azalea simsii (Planch.) H. F. Copel., Rhododendron bellum W. P. Fang et G. Z. Li, Rhododendron bicolor P. C. Tam, Rhododendron calleryi Planch., Rhododendron indicum var. formosanum Hayata, Rhododendron indicum var. ignescens Sweet, Rhododendron indicum var. puniceum Sweet, Rhododendron indicum var. simsii (Planch.) Maxim., Rhododendron petilum P. C. Tam, Rhododendron viburnifolium W. P. Fang
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Pochází z východní Asie, kde roste především v Číně (od Jün-nanu až do okolí Šanghaje), přesahuje i na sever Barmy, do Laosu, Thajska a zřejmě i Vietnamu. Dále roste na Tchaj-wanu; občas uváděný výskyt v Japonsku je zřejmě omyl. Pěstuje se po celém světě, na Réunionu zplaněl a dnes je součástí podrostu tamních vlhkých lesů; podobné rostliny byly pozorované i na Madagaskaru.
Ekologie: V domovině roste v porostech borovice Pinus massoniana, na okrajích lesů a v křovinách, v nadmořské výšce 500–2700 m.
Popis: Stálezelený keř vysoký 1,5–3(–5) m; větvičky jsou oblé, pokryté přitisklými lesklými štětinami. Listy jsou střídavé; řapík je 2–6 mm dlouhý; čepel je vejčitá až obvejčitá nebo obkopinatá, 1,5–5 cm dlouhá a 0,5–3 cm široká, kožovitá, na bázi klínovitá, na okraji slabě podvinutá a jemně zubatá, na vrcholu krátce zašpičatělé. Květy vyrůstají po 2–6 na koncích větviček; květní stopky jsou asi 8 mm dlouhé, s podobnými chlupy jako letorosty; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 4–10 mm dlouhé, brvité; koruna je nálevkovitá, 3,5–4 cm dlouhá, v různých odstínech růžové nebo červené nebo také bílá, cípy jsou obvejčité, 2,5–3 cm dlouhé; tyčinek je 10, zdéli koruny, nitky jsou dole chlupaté; semeník je svrchní, s 10 pouzdry. Plodem je vejcovitá tobolka asi 1 cm dlouhá, hustě štětinatá.
Využití: Často se pěstuje pro okrasu, v chladnějších oblastech v květináčích, v teplejších oblastech ve venkovních kulturách v mnoha kultivarech; řada z nich vzešla zřejmě z křížení s dalšími druhy.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 12. 9. 2008 (Réunion, St-Benoit, kaňon Riviere des Marsouins – Takamaka); Jindřiška Vančurová, dne 19. 10. 2016 (dvě poslední fotografie bělokvětého exempláře: Madagaskar, provincie Fianarantsoa, Ambohimahasoa, Ialatsara).