SENNA ACULEATA (Benth.) H. S. Irwin et Barneby – séna ostnitá

Syn.: Cassia aculeata Benth., Chamaesenna aculeata (Benth.) Pittier, Echinocassia aculeata (Benth.) Britton et Rose
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Senna aculeata

Rozšíření: Jihoamerický druh popsaný z brazilského státu Goiás, jeho výskyt je v podstatě soustředěn do dvou oddělených arel – první se nachází v kolumbijsko-venezuelské savanové oblasti Los Llanos, druhá rovněž v savaně střední Brazílie, Paraguaye a severní Bolívie.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích v savaně, v mokřinách, na březích vodních toků, v pásmu zhruba od 100 až do 1400 m n. m.

Senna aculeata

Popis: Keř, 200–300 cm vysoký, s větvemi rozložitými, krátce žláznatě chlupatými. Palisty jsou široce vejčité, na bázi výrazně srdčité, 2,5–5 cm dlouhé, vynikle žilnaté, při bázi s drobným ostnem; listy jsou řapíkaté, sudozpeřené, s 10–14 páry lístků, které jsou eliptické až kopinaté, 3–5 cm dlouhé, špičaté, lysé, na listovém vřeteni se nacházejí zahnuté ostny, které jsou 2–3 mm dlouhé. Květenství je hroznovité, terminální; listeny jsou obvejčité, blanité, 1–2 cm dlouhé, opadavé; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou vejčité, asi 1 cm dlouhé, tupé; korunní lístky jsou žluté, o něco delší než lístky kališní; tyčinek je 7, dvě spodní mají nápadně prodloužené prašníky. Plodem je lusk, který je 7–10 cm dlouhý a 1,5–2 cm široký.

Senna aculeata
Senna aculeata
Senna aculeata
Senna aculeata
Senna aculeata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos, okolí města Bruzual).