Česká jména: lněnka bezlistenná (Kubát 2002)
Slovenská jména: ľanolistník bezlistencový (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité
Rozšíření: Evropský druh rozšířený od Uralu až do střední Evropy, souvislý areál sahá z Ruska přes Bělorusko do Polska, severní Ukrajiny a středního Rumunska. Izolované výskyty jsou známy z České republiky, Dánska (už pouze historické údaje), severovýchodní části Německa, Rakouska a Slovenska (na jihozápadě země rostla na jediné, již zaniklé lokalitě, v roce 2016 byla nalezena ve vitální populaci na středním Slovensku, na úpatí Poľany).
V České republice se vyskytovala vzácně na více lokalitách ve středních a severních Čechách (Mělnická Vrutice, Dřísy, Sadská, Český Dub, Praha-Běchovice). Donedávna byla známa již jen jediná lokalita v Polabí (Slatinná louka u Velenky), kde druh roste v poměrně vitální populaci a nezdá se být přímo ohrožen. V roce 2009 byla nalezena malá populace lněnky bezlistenné u Běštína u Hostomic. Výskyty na našem území leží na jihozápadní hranici celkového rozšíření druhu.
Ekologie: Roste na vlhkých slatinných nebo rašelinných loukách, snáší však i odvodňování. Kvete v květnu až červnu.
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina s tenkým, výběžkatým oddenkem a lodyhou 10–25 cm vysokou, přímou, obvykle nevětvenou. Listy jsou čárkovité nebo podlouhle čárkovité, 2–4 cm dlouhé a 2–3 mm široké, lysé. Květenství je hroznovité, zaujímá horní 1/2–2/3 délky rostliny, větévky jsou jednokvěté, s listenem a bez listenců; květy jsou krátce stopkaté, okvětí je široce zvonkovité, uvnitř bílé, složené z 5 na bázi srostlých lístků, okvětí je za plodu kratší než nažka.
Záměny: Podobná a rovněž vzácná lněnka zobánkatá (Thesium rostratum) netvoří oddenky s výběžky, okvětí je nálevkovité, za plodu 2–3krát delší než nažka. Od většiny ostatních lněnek z našeho území lze oba tyto druhy dobře odlišit absencí listenců pod květy a chocholem sterilních větévek s listeny v horní části lodyhy. Ostatní lněnky mají lodyhu zakončenou květenstvím, pod květy jsou přítomny listence.
Ohrožení a ochrana: V Česku je lněnka bezlistenná zařazena ke kriticky ohroženým druhům (C1r), ve stejné kategorii chráněna zákonem (§1), je chráněna i v Polsku a Rumunsku. Je uvedena v příloze č. II. ve Směrnicích Rady evropských společenství č. 92/43/EEC/1992 (v soustavě Natura 2000, není uvedena mezi prioritními druhy) a v Úmluvě o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť (Bernská úmluva ve znění z roku 1998, část A, příloha I.). Na Slovensku je druh oficiálně veden jako vyhynulý (RE), příští červený seznam kategorii jeho ohrožení jistě upraví.
Fotografovali Jan Mazáč a Ladislav Hoskovec, dne 22. 5. 2016 (Česko, Polabí).