Syn.: Tillandsia dianthoidea var. grisea Guillaumin
Česká jména: kykatka (Presl 1846), tillandsie (Polívka 1908, Mareček 2001)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Rozšíření: Jihoamerický druh pocházející ze severovýchodní Argentiny (Buenos Aires) a nejjižnější části Brazílie (Rio Grande do Sul). Jeho sekundární výskyt byl však zaznamenán rovněž v některých dalších oblastech světa (např. pobřežní oblasti Mediteránu), kde bývá pěstován, ale dokonce i vysazován do volné krajiny. Naše snímky pocházejí ze španělského ostrova Tenerife, kde se objevuje v okolí Santa Cruz de Tenerife a v oblasti pohoří Anaga, a to společně s dalšími nepůvodními druhy, k nimž patří například Aloe arborescens, Callianthe picta, Crassula multicava, Opuntia ficus-indica, Oxalis pes-caprae nebo Senecio angulatus.
Ekologie: Ve své domovině roste epifyticky v poloopadavých lesích, objevuje se také na skalních výchozech, v pásmu od mořského pobřeží do nadmořské výšky okolo 100 m. V sekundárním areálu jej najdeme v okolí lidských sídel, zahrad a cest.
Popis: Vytrvalá bylina se zřetelnou lodyhou dorůstající délky okolo 30 cm, rovnoměrně olistěnou. Listy jsou úzce kopinaté až čárkovité, rovné nebo srpovitě zahnuté, pokryté šedými šupinovitými trichomy. Květenství je terminální, klasovité, vyrůstá na poměrně dlouhé stopce, která je někdy poněkud zahnutá; spodní listeny v květenství jsou na vrcholu zaokrouhlené s nasazenou dosti dlouhou špičkou, světle růžové nebo bělavé; květy jsou 3četné, korunní lístky jsou bledě modré nebo i bílé. Plody jsou tobolky.
Využití: Objevuje se ve sbírkách pěstitelů sukulentních rostlin i bromélií, patří k druhům poměrně nenáročným, snáší dokonce i krátkodobý pokles teploty pod bod mrazu. V klimaticky příhodných oblastech se vysazuje i do zahrad a parků, ve střední Evropě je potřebný interiér nebo skleník.
Poznámka: Druhové jméno odkazuje na německého botanika Alwina Bergera (1871–1931), sběratele sukulentních rostlin.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Sierra de Anaga, Taborno).