Syn.: Tulipa pulvescens Willd., Tulipa repens Fisch. ex Sweet, Tulipa aximensis E. P. Perrier et Songeon, Tulipa etrusca Levier, Tulipa suaveolens sensu Hayek, non Roth, Tulipa planifolia Jord., Tulipa baldaccii Mattei, Tulipa fransoniana Parl., Tulipa variopicta Reboul, Tulipa platystigma Jord., Tulipa lurida Levier, Tulipa strangulata Reboul, Tulipa scabriscapa Fox-Strangw., Tulipa neglecta Reboul, Tulipa billietiana Jord., Tulipa bonarotiana Reboul, Tulipa scythica Klokov et Zoz, Tulipa segusiana E. P. Perrier et Songeon, Tulipa connivens Levier, Tulipa sommieri Levier, Tulipa spathulata Bertol., Tulipa passeriniana Levier, Tulipa perrieri Marj., Tulipa didieri Jord., Tulipa mauriana Jord. et Fourr., Tulipa mauritiana Jord.
Česká jména: turecké lilium (Zalužanský 1592), tulipán zahradní (Kubát 2002)
Čeleď: Liliaceae – liliovité
Rozšíření: Jméno Tulipa ×gesneriana se vztahuje na komplex často pěstovaných kultivarů zahradních tulipánů, ale i rostlin zplanělých. Jejich původ lze pravděpodobně hledat v jihozápadní a střední Asii. Od 16. století se pěstují také v evropských zahradách jako dekorativní rostliny, traduje se, že do střední Evropy se dostaly někdy na konci vláda Ferdinanda I. (1503–64) z Osmanské říše, a to prostřednictvím diplomata Ogiera Busbecqa, rakouského vyslance u dvora sultána Sulejmana.
Ekologie: Kulturní rostliny zahrad a parků. V Evropě se však objevují i v okolí lidských sídel, na mezích, rumištích a skládkách. Vykvétá od dubna do května.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulí, 30–50 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá, lysá nebo i jemně pýřitá, listy (3–7) jsou podlouhle eliptické až kopinaté, až 30 cm dlouhé a 6 cm široké, šedozelené, na okraji zvlněné. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou většinou kalichovité, poupata jsou přímá, okvětní lístky eliptické až obvejčité, ve zplanělých populacích jsou většinou červené nebo žluté, v kultuře se objevují i v četných barvách jiných, nitky tyčinek jsou lysé. Plodem je tobolka.
Od Tulipa ×gesneriana jsou do zvláštních skupin vyčleňovány tulipány s dlouhými, úzkými a špičatými okvětními lístky, které jsou jednobarevné, avšak nepostrádají na bázi květu terč (Tulipa Didieri Group) a rovněž tulipány s okvětními lístky sice špičatými, ale širšími, obvykle růžovými, bílými nebo žlutými, které jsou po okraji růžově či červeně naběhlé (Tulipa Grengiolensis Group).
Poznámka: Jméno Tulipa gesneriana poprvé použil C. Linné pro tulipán původně popsaný švýcarským přírodovědcem Konradem Gesnerem v roce 1561 – jednalo se o rudokvětou rostlinu přivezenou z Malé Asie (uvedena jako Tulipa turcarum), která kvetla v dubnu roku 1559 v zahradě bohatého měšťana Johanna Heinricha Herwarta ve švábském Augsburku. Dodnes se toto vědecké jméno používá pro všechny zahradní kultivary tulipánů.
První zmínku o tulipánu od doktora Matthioliho najdeme v benátském vydání jeho knihy Commentarii in sex libros Pedacii Dioscoridis Anazarbei De medica materia z roku 1565, tulipán je tu řazen k ocúnům.
Fotografováno dne 25. 4. 2010 (Česko, Čechy, Polabí, u Radimi, zplanělé na skládce odpadu) a 22. 4. 2007 (Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy).