Část toku Klíčavy (levostranný přítok Berounky) od Pilského rybníka ke Kobylí hlavě o výměře 32 ha byla v roce 2008 vyhlášena jako přírodní rezervace Údolí Klíčavy. Přírodní rezervace se nalézá v severní části CHKO Křivoklátsko na Rakovnicku. Předmětem ochrany jsou louky, lesní porosty a také samotný tok Klíčavy s výskytem zajímavých ryb a naturové škeble veleruba tupého (Unio crassus). Území rezervace je též známé výskytem vzácných druhů rostlin, především velmi bohaté populace stále vzácnějšího všivce bahenního (Pedicularis palustris) a velmi hubené populace hořečku ladního pobaltského (Gentianella campestris subsp. baltica), který je u nás na pokraji vyhynutí.
Území je členité, potok je obklopen prudkými svahy, louky se střídají s lesnímy porosty. V zachovalých úsecích listnatých lesů najdeme bohaté bylinné patro, rostou zde např. svízel vonný (Galium odoratum), kopytník evropský (Asarum europaeum), hrachor jarní (Lathyrus vernus), plicník tmavý (Pulmonaria obscura), jaterník podléška (Hepatica nobilis), zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), ptačinec velkokvětý (Stellaria holostea), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), protěž lesní (Gnaphalium sylvaticum), rulík zlomocný (Atropa bella-donna), čistec lesní (Stachys sylvatica), netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere).
Nejzajímavější je asi výskyt kruštíku modrofialového (Epipactis purpurata). Z hub můžeme zmínit oblíbenou muchomůrku zelenou (Amanita phalloides). Na suchých loukách rostou především běžné druhy, jako je jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), zvonek okrouhlolistý (Campanula rotundifolia), vítod obecný (Polygala vulgaris), máchelka srstnatá (Leontodon hispidus), jetel luční (Trifolium pratense), violka psí (Viola canina), třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides), pupava bezlodyžná (Carlina acaulis), pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule). Právě zde najdeme oplocenku s hořečkem.
Významné jsou vlhké louky v nivě potoka. Mimo běžné druhy, jako je řebříček bertrám (Achillea ptarmica), pcháč zelinný (Cirsium oleraceum) a pcháč bahenní (C. palustre), kakost bahenní (Geranium palustre), ocún jesenní (Colchicum autumnale), blatouch bahenní (Caltha palustris), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), svízel slatinný (Galium uliginosum), olešník kmínolistý (Selinum carvifolia), suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium), krvavec toten (Sanguisorba officinalis), rdesno hadí kořen (Bistorta officinalis) zde hojně roste právě všivec bahenní a další vzácnější druhy, jako jsou tolije bahenní (Parnassia palustris), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica) či rozrazil štítkovitý (Veronica scutellata).
Z území rezervace je uváděna i řada dalších zajímavých druhů: bledule jarní (Leucojum vernum), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), kosatec sibiřský (Iris sibirica), zvonečník hlavatý (Phyteuma orbiculare), rudohlávek kukačka (Anacamptis morio) a dokonce vstavač osmahlý (O. ustulata).
Fotografováno dne 8. 9. 2013.