Otto Ušák se narodil dne 28. prosince 1892 v Praze, zemřel 3. září 1957 tamtéž. Český výtvarník, náš přední tvůrce botanických ilustrací.
Výtvarné umění studoval v Praze, ale také v Jugoslávii a Německu. Většinu příjmů v jeho nezávislé umělecké činnosti sice tvořily zakázky českých průmyslových firem, avšak byly to právě botanické ilustrace, které mu vydobyly značné uznání, a to dokonce i v zahraničí. Jeho velký zájem o věrné zachycení rostlin i zvířat neunikl českým přírodovědcům, spolupracoval především s Albertem Pilátem, ale i Ivanem Klášterským, Milošem Deylem a dalšími. Je znám především jako autor akvarelů hub, ale také růží, dřevin i jiných rostlin.
Zřejmě jen málokdo z dnešních čtenářů knih o přírodě se ještě nesetkal s jeho tvorbou, patří jednoznačně k největším osobnostem české botanické ilustrace všech dob. Jeho ilustrace najdeme především v knihách Alberta Piláta:
Atlas rostlin (Praha 1951),
Atlas hub (Praha 1952),
Naše houby (Praha 1952),
Mushrooms (Amsterdam 1954),
Vreckový atlas húb (Bratislava 1956),
Naše houby: kritické druhy našich hub (Praha 1959),
A handbook of mushrooms (London 1959),
Kapesní atlas rostlin (Praha 1963).
Deylovy knihy s Ušákovými ilustracemi zastupují Plevele polí a zahrad (Praha 1956), spolupracoval i s Jaroslavem Veselým na knize Chráněné rostliny (Praha 1954).
Z nebotanických prací jmenujme knihy W. Černého Užiteční ptáci našich lesů (Praha 1955) a Užiteční ptáci našich ovocných sadů a zahrad (Praha 1955).
Jeho ilustrace jsou v knihách používány i po jeho smrti, nakladatelství Hamlyn například vydalo knihu Lorny Frances Bowdenové Wild flowers of Europe (London, New York 1969), ve které najdeme jeho malby také.
Ušákovy ilustrace vycházely i v českých přírodovědeckých časopisech, například v Živě a České mykologii.
V roce 1969 byl uveden v katalogu prestižní mezinárodní výstavy Botanical Art & Illustration v Hunt Institute for Botanical Documentation v americkém Pittsburghu.
Portrét Otto Ušáka pochází z katalogu Botanical Art and Illustration (Pittsburgh 1969).