Syn.: Gentiana praecox subsp. tatrae Ronniger, Gentianella lutescens subsp. tatricola auct.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Zřejmě endemit Západních Karpat. Zjištěn byl velmi vzácně v Malé Fatře, ojediněle v nejvyšších polohách Nízkých Tater, hojnější je v Západných a Belianských Tatrách. Podobné rostliny se snad vyskytují i v Rumunsku ve skupině Rodna.
Ekologie: Provází krátkostébelné trávníky a kamenité svahy nad horní hranicí lesa, travnaté plošky v kosodřevině, řidčeji sestupuje podél potoků až do dolin. Montikolní typ, kvete v červenci a srpnu.
Popis: Dvouletá bylina, lodyha je přímá nebo vystoupavá, 3–10(–25) cm vysoká, nevětvená, s 2–3(–5) lodyžními články. Listy jsou vstřícné; přízemní listy v době květu nezasychají; lodyžní listy jsou vejčité až široce trojúhelníkovité, celokrajné, na vrcholu tupé až tupě špičaté, s 1–3 žilkami. Květy vyrůstají v paždí horních listů, jsou 5četné; kališní cípy jsou čárkovité až úzce trojúhelníkovité, dlouhé přibližně jako kališní trubka, zářezy mezi cípy mají obvykle tvar úzkého U; koruna je úzce nálevkovitá, 2,0–2,8 cm dlouhá, bělavá, žlutavá, řidčeji modrofialová, s rozestálými cípy, v ústí korunní trubky třásnitá; tyčinek 5; semeník se zřetelným gynoforem, blizny 2. Plody jsou válcovité tobolky.
Záměny: Nejpodobnější jsou horské rostliny druhu Gentianella fatrae; na kontaktu výskytu místy vytvářejí přechodné, obtížně klasifikovatelné populace. Druh G. fatrae se ovšem odlišuje velmi úzkými, čárkovitými kališními cípy, které jsou vždy zřetelně delší než kališní trubka; obvykle má květy fialové.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Slovenska (2015) je zařazen do kategorie taxonů méně dotčených (LC).
Poznámka: Jako montikolní typ se u hořečků označují drobné rostliny s malým počtem internodií, často již od báze kvetoucí, které rostou primárně ve vysokých nadmořských výškách nad horní hranicí lesa a v prostředí, kde krátká vegetační sezóna neumožňuje diferenciaci na sezónní, morfologicky často nápadně odlišné typy. V rámci tohoto druhu jsou známy tyto typy všechny tři: vedle tohoto montikolního poddruhu je to aestivální Gentianella lutescens subsp. lutescens a autumnální Gentianella lutescens subsp. carpatica.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 19. 8. 2008 a 19. 8. 2010 (Slovensko, Belianské Tatry) a 30. 7. 2018 (Slovensko, Západné Tatry, Červené vrchy).