Syn.: Rosa cinnamomea L.
Česká jména: růže skořicová (Presl 1819, Opiz 1852), růže májová (Kubát 2002)
Slovenská jména: ruža májová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Roste v západní a severní Evropě (ve Skandinávii nejběžnější druh růže), na jih dosahuje do Alp a do balkánských pohoří, na východě se vyskytuje ještě na západní Sibiři. Jsou známy i různé kultivary, které se pěstují i mimo oblast přirozeného výskytu, např. i v Severní Americe. V ČR patří k velmi vzácným druhům: původní je pravděpodobně jen v širším okolí Českého středohoří a možná i na Třeboňsku. Na většině ostatních lokalit jde zřejmě o keře zplanělé z kultury. Přirozený výskyt na Slovensku je sporný.
Ekologie: Původní výskyt v Českém středohoří je vázán na kamenité sutě; jinde roste v křovinách, a to i podél vodních toků.
Popis: Zpravidla menší keř vysoký 1(–2) m, vytváří podzemní výběžky a roste tedy v hustých koloniích; kultivary bývají vyšší. Větve jsou přímé, skořicově hnědé, málo ostnité; přímé nebo lehce zahnuté ostny vyrůstají ve dvojicích nedaleko listových bází. Listy jsou lichozpeřené, s 2–3 jařmy; lístky jsou eliptické až vejčité, jednoduše zubaté, na svrchní straně zpravidla lysé a svěže zelené, na spodní straně chlupaté, výrazně nasivělé. Květy jsou nejčastěji jednotlivé; květní stopky jsou lysé; všechny kališní lístky jsou celistvé, bez přívěsků; korunní lístky jsou růžové až purpurové. Šípky jsou nevelké, kulovité, řidčeji vejcovité, červené, lysé, s vytrvalými vzpřímenými kališními lístky; v šípku jsou drobné žlutavé nažky.
Záměny: Rostliny z Českého středohoří jsou morfologicky velmi vyhraněné, nízké, dorůstají sotva výšky 1 m. Tento sexuálně se rozmnožující, diploidní druh růže (2n=14) se vyznačuje ostny, které se nacházejí v párech poblíž inserce listů; lístky jsou nápadné odlišně zbarveným lícem a rubem, kališní lístky postrádají přívěsky a drobné šípky jsou nejčastěji kulovité. Druh byl v minulosti velmi často zaměňován s jinými růžemi, zejména z okruhu r. šípkové (Rosa canina agg.), od nichž se liší výše uvedeným souborem znaků.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je růže májová jako vzácná rostlina oprávněně zařazena mezi druhy silně ohrožené (C2r). To se však týká jen původních výskytů neplnokvětých jedinců.
Poznámka: Nejčastěji pěstovaným kultivarem je plnokvětá keřová růže Rosa majalis ‘Foecundissima’, občas zplaňující i ve volné přírodě. Tento kultivar byl dříve oblíbený: dnes jej najdeme v okolí venkovských chalup, zejména v oblastech někdejšího německého osídlení.
Fotografováno ve dnech 9. 6. 2009 (Česko, České středohoří, Milešovka) a 21. 9. 2013 (Švýcarsko, kanton Graubünden, Zernez).