Syn.: Juzepczukia microphylla (Roxb. ex Lindl.) Chrshan., Platyrhodon microphyllum (Roxb. ex Lindl.) Hurst, Rosa microphylla Roxb. ex Lindl., Rosa microphylla var. glabra Regel, Rosa roxbourgii Tratt., orth. var., Saintpierrea microphylla (Roxb. ex Lindl.) Germ.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rosa roxburghii
Rozšíření: Druh centrální a jižní části východní Číny, vyskytuje se v oblasti od jihu čínské provincie Šen-si až po Kuang-si a Fu-ťien ve směru severojižním, od západu na východ potom od provincie Jün-nan až po Če-ťiang. Je uváděn i z japonského ostrova Honšú.
Ekologie: Roste v horských lesích a křovinách, na horských svazích i na březích vodních toků, v nadmořských výškách od 500 až do 1400 m. Pěstuje se i v okolí lidských sídel a v zahradách. Kvete od března do července.
Popis: Rozložitý keř dosahující výšky 100–250 cm, s borkou šedohnědou, odlupčivou a letorosty nahnědlými; ostny jsou většinou rovné, až 5 mm dlouhé. Listy jsou řapíkaté, 5–11 cm dlouhé, lichozpeřené, s 9–15 lístky, které jsou podlouhlé až eliptické, 1–2 cm dlouhé a až 1,2 cm široké, na bázi klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté nebo tupé, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po 2–3, dosahují průměru 4–6 cm; listeny jsou malé, po okraji žláznatě chlupaté; kališní lístky jsou široce vejčité, laločnaté, i za plodu vytrvávající; korunní lístky jsou obvejčité, růžové až nachové nebo načervenalé, někdy i zdvojené. Plod je kulovitý, dorůstá v průměru 1,5–2 cm, je hustě ostnitý, ve zralosti načervenalý.
Využití: Plody této růže jsou jedlé, používají se stejně jako kořeny v tradiční čínské medicíně. Vysazuje se v zahradách, nachází uplatnění i v živých plotech.
Rosa roxburghii
Rosa roxburghii
Rosa roxburghii
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).