Syn.: Breitungia oregana (Nutt.) Á. Löve et D. Löve, Cotyledon oregana (Nutt.) Fedde, Echeveria oregana (Nutt.) A. Nelson et J. F. Macbr., Gormania oregana (Nutt.) Britton
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Druh západní části severoamerického kontinentu, areál se táhne od jižní Aljašky po Kalifornii, především v pobřežních oblastech.
Ekologie: Stanovištěm jsou štěrbiny nevápencových skalek a nezapojená vegetace na velmi mělkých kamenitých půdách, od hladiny moře až do nadmořských výšek 1100 m.
Popis: Vytrvalá sukulentní rostlina tvořící řídké trsy hustě olistěných plazivých nebo vystoupavých lodyh, dorůstá výšky 8–13 cm. Listy jsou dužnaté, střídavé, přisedlé, zploštělé, v obrysu kopisťovité až klínovité, 7–12 mm dlouhé a 4,5–9 mm široké, nasivělé, často červeně naběhlé, na bocích zaoblené, na vrcholu zaokrouhlené. Lodyha nese terminální květenství tvořené 3 přímými vijany, každý nese 2–4 květy; listeny jsou podobné listům, 5–8 mm dlouhé; květní stopky jsou nejvýš 3 mm dlouhé; květy jsou pětičetné, oboupohlavné; kališní lístky jsou na bázi srostlé, zelené, vejčitě kopinaté, asi 3,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou úzce kopinaté, asi 10 mm dlouhé, žluté, na bázi často krátce srostlé a přímé, cípy jsou někdy rozestálé, na konci osinkaté; tyčinky jsou ve 2 kruzích; plodolisty jsou volné. Plodem je souplodí přímých, na bázi srostlých, podlouhlých, asi 5 mm dlouhých, světle hnědých nebo žlutých měchýřků.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, NP Pacific Rim, Long Beach).