Syn.: Orobanche borbasiana Beck, Orobanche krylowii Beck, Orobanche major f. krylowi (Beck) Beck
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Roste v západní a střední Evropě, od Anglie přes jižní Skandinávii do Pobaltí a Polska, na jihu zasahuje do Francie, Německa, Itálie. U nás roste vzácně v Čechách i na Moravě. Pravděpodobně roste i na Slovensku.
Ekologie: Roste na výslunných travnatých svazích, v mírně teplých i relativně chladnějších oblastech, přesýchajícím stanovištím se vyhýbá. Půdy upřednostňuje hluboké, na spraších, opukách a bazických vyvřelinách. Hostitelem je především chrpa čekánek (Centaurea scabiosa). Kvete v červnu.
Popis: Nezelená, žlaznatě chlupatá, obvykle statná cizopasná bylina vysoká 40–60 cm, zbarvená žlutavě až světle hnědě (okrově) s nádechem do fialova. Lodyha je přímá, olistěná, listy jsou šupinovité, čárkovitě kopinaté, šikmo vzhůru směřující. Květenství je husté a dlouhé, válcovité. Jednotlivé květy jsou podepřené listeny, kalich je tvořen dvěma postraními dvoucípými segmenty, listence chybějí, koruna je žlutavá s fialovým nádechem, korunní trubka je pravidelně obloukovitě zakřivená. Blizna je světlá. Plodem je tobolka s drobnými semeny.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je druh zařazen ke kriticky ohroženým (C1t), na Slovensku rovněž (CR).
Poznámka: Druh byl u nás dlouho ztotožňován se zárazou zardělou (O. kochii). Oba druhy parazitují na chrpě čekánku (Centaurea scabiosa), ale liší se morfologickými i fenologickými znaky. O. elatior je zřejmě i vzácnější.
Fotografováno dne 14. 6. 2014 (Česko, Čechy, Sobíňov).