Syn.: Acer barbatum Hook., Acer douglasii Hook., Acer neomexicanum Greene, Acer torreyi Greene, Acer tripartitum Nutt.
Čeleď: Aceraceae Juss. – javorovité; Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Acer glabrum
Rozšíření: Druh západu severoamerického kontinentu, najdeme jej od jihu Aljašky (kde je však možná pouze zavlečený) po Kalifornii, na východě zasahuje do Alberty, Nebrasky a na jihovýchod až do Nového Mexika.
Ekologie: Preferuje mezická až suchá zalesněná nebo skalnatá stanoviště nebo i na sutích, na propustných půdách s dostatkem živin, ve Skalistých horách místy porůstá v keřové formě i rokliny lavinových drah. Vystupuje do nadmořských výšek 2000 m, na jihu až 3000 m.
Acer glabrum
Popis: Opadavý jednodomý nebo dvoudomý keř nebo stromek vysoký 2–6(–10) m; větvičky jsou načervenalé; borka je šedá až červenofialová. Listy jsou vstřícné, dlanitě 3–5laločné, obvykle 2–12 cm v průměru, téměř lysé nebo s řídkými žláznatými chlupy, laloky jsou až dvakrát ostře zubaté, na vrcholu ostré i tupé, na podzim se barví do žluta, oranžova až červena. Květy jsou pětičetné, většinou funkčně jednopohlavné, na oddělených jedincích, někdy se na samčích rostlinách objevují i květy oboupohlavné) a jsou sdružené do úžlabních nebo terminálních až desetikvětých lat; kalich i koruna jsou žlutozelené; tyčinek je obvykle 8; semeník je svrchní, v samčích květech často zakrnělý. Plody jsou křídlaté, 2–3 cm dlouhé hnědozelené dvounažky, vzájemně svírají víceméně pravý úhel.
Acer glabrum
Acer glabrum
Acer glabrum
Acer glabrum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15., 16. a 29. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Harrison Hot Springs a Mt. Robson Provincial Park, Kinney Lake; Alberta: NP Waterton Lakes, Rowe Creek).