Čeleď: Aceraceae Juss. – javorovité; Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Acer carpinifolium
Původ: Japonsko – ostrovy Honšú, Kjúšú, Šikoku, ve vertikálním rozmezí 200–1300 m n. m. Rod Acer zahrnuje asi 150 opadavých i vždyzelených druhů rostoucích v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule. Systematicky se člení do 14 sekcí, Acer carpinifolium je jediným zástupcem sekce Indivisa Pax. V ČR má uplatnění převážně jako zajímavá sbírková dřevina arboret.
Ekologie: Vyskytuje se v pásmu temperátních opadavých lesů Japonska, hlavně ve vlhčích údolích, stržích, kolem vodotečí a na úpatích horských svahů. Ve zdejších světlejších lesích roste s druhy Fraxinus spaethiana, Pterocarya rhoifolia, Fagus crenata, Carpinus japonica, Cercidiphyllum japonicum, Swida controversa, Viburnum spp. atd.
Roste jako příměs v druhé porostní etáži. Javor habrolistý je polostinná až slunná dřevina, daří se jí na písčitých, hlinitých i jílovitých půdách, preferuje však vlhké a dobře propustné půdy.
Acer carpinifoliumAcer carpinifolium
Popis: Opadavý, dvoudomý menší strom nebo statný keř, dorůstající 6–10 m. Koruna široce košatá, borka hladká, tmavě šedá až zelenavě šedá. Letorosty červenohnědé, lysé, někdy ojíněné. Pupeny vstřícné, kryté 9–13 páry zelenohnědých až hnědých šupin. Listy jednoduché, protáhle vejčité, zašpičatělé s výraznou zpeřenou žilnatinou, s 18–24 páry žilek. Čepel 7–15 cm dlouhá, 3-6 cm široké, na okraji 2krát pilovitá, na svrchní straně lysá, živě zelená, vespod často v paždí žilek pýřitá. Řapík asi 1 cm dlouhý, lysý. Květenství tvoří převislé hrozny vyrůstající z koncových nebo bočních pupenů. Květy nazelenalé, 5četné. U samčích květů 6 tyčinek, korunní plátky chybí. Plodem jsou lysé, křídlaté, 2–3 cm dlouhé dvounažky svírající navzájem pravý až tupý úhel.
Kvete v květnu zároveň s rašícími listy, plody dozrávají během září až října. Listy se na podzim zbarvují do výrazných žlutých až jasně oranžových odstínů.
Záměny: Acer carpinifolium tvarem svých listů na první pohled připomíná habr (Carpinus), ten má však listy střídavé.
Využití: Zraňováním kůry kmenů se získává sladká míza, která se používá buď přímo do nápojů, nebo se z ní vyrábí javorový sirup obdobný jako z javoru cukrového (Acer saccharum).
Acer carpinifolium
Acer carpinifolium
Fotografováno ve dnech 17. 9. 2006 (Dendrologická zahrada v Průhonicích) a 25. 9. 2006 (Arboretum Sněžná u Krásné Lípy).