Syn.: Alchemilla argentea (Trevelyan) D. Don non Lam.
Česká jména: kontryhel laločnatý (Danihelka et al. 2012)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Alchemilla conjuncta
Rozšíření: Roste v horách Francie (Savojské a Dauphineské Alpy) a Švýcarska (Jura). Četné případy zplanění jsou známy z Velké Británie. V České republice byl vysazen a dlouhodobě přežívá na vrcholu kopce Ralsko u Mimoně.
Ekologie: Ve své domovině roste v horách na vápencovém podkladu, v travnatých až skalnatých biotopech a podél potoků. Z Velké Británie je znám zplanělý i z nižších poloh, roste zde i podél silnic. Na vrchu Ralsko roste v bezprostředním okolí vrcholové zříceniny. Kvete v červnu a v červenci.
Alchemilla conjuncta
Popis: Vytrvalé byliny s krátce plazivým dřevnatějícím oddenkem a vystoupavými, zejména na vrcholu přitiskle hedvábitě chlupatými lodyhami až 30 cm vysokými. Čepele přízemních listů 4–8 cm v průměru, dlanitodílné až dlanitosečné, do 2/3 až 4/5 členěné v 7–9 podlouhlých až vejčitých, 6–15 mm širokých laloků, nepříliš ostře zubaté (nápadněji jen na vrcholu laloků), na svrchní straně lysé a lesklé, na spodní straně hustě přitiskle stříbřitě hedvábitě chlupaté. Lodyžní listy malé, často jen trojlaločné, krátce řapíkaté. Květy v klubíčkatých vrcholičnatých květenstvích; květní stopky, češule a kalich přitiskle hedvábitě chlupaté; koruna chybí; kalich cca 4 mm v průměru; kalíšek s kratičkými cípy. Plod je nažka.
Využití: Bývá pěstován jako alpínka, spolu s dalšími podobnými druhy kontryhelů ze sekce Alpinae (např. Alchemilla alpina, A. hoppeana auct., A. sericea).
Alchemilla conjuncta
Poznámka: Kontryhely ze sekce Alpinae se vyznačují obvykle nízkým vzrůstem, přitiskle hedvábitým oděním na rubu listů, vrcholech lodyh, květních stopkách a češulích, listy jsou hluboce členěné, dlanitodílné až dlanitě složené a na líci často lesklé. Ve střední Evropě se druhy této sekce přirozeně nevyskytují.
Alchemilla conjuncta
Alchemilla conjuncta
Fotografováno dne 2. 6. 2012 (Mimoň, vrch Ralsko).