Syn.: Alchemilla vulgaris auct., non L.
Česká jména: kontryhel vlasatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: alchemilka vlasatá (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Alchemilla crinita
Rozšíření: Areál se táhne od pohoří Jura přes Alpy, hercynská pohoří, Karpaty a hory na Balkánském poloostrově až do Turecka. V ČR roste dosti vzácně ve vyšších polohách, zejména v karpatské části Moravy, na Slovensku převážně ve vyšších karpatských pohořích.
Ekologie: Vyskytuje se na travnatých místech, zejména na pastvinách, ale i na okrajích cest a na druhotných trávnících v sídlech.
Alchemilla crinita
Popis: Vytrvalá trsnatá zeleně zbarvená bylina. Přízemní listy jsou ledvinité, ploché nebo částečně zvlněné, mělce laločnaté, výrazně chlupaté; laloky jsou polokruhovité až stlačeně parabolické, mělce zubaté. Lodyhy jsou odstále chlupaté, výjimečně v horní části lysé; čtyřčetné květy tvoří volné, spíše chudší vrcholíky; květní stopky jsou lysé; češule jsou zvonkovité až baňkovité; cípy kalíšku jsou drobné; kališní lístky jsou tupé; koruna chybí; tyčinky jsou 4, sterilní. Plodem je nažka.
Záměny: Kontryhel vlasatý patří do skupiny druhů s chlupatými lodyhami a listovými řapíky, postrádá ovšem chlupy na češuli i na květních stopkách. Nápadným znakem druhu jsou mělké listové laloky a hustě odstále („vlasatě“) chlupaté řapíky.
Ohrožení a ochrana: V Maďarsku zákonem chráněný druh.
Alchemilla crinita
Alchemilla crinita
Alchemilla crinita
Alchemilla crinita
Fotografováno dne 12. 8. 2012 (vojenský újezd Boletice, Ondřejov).