ALCHEMILLA MICANS Buser – kontryhel třpytivý / alchemilka jagavá

Syn.: Alchemilla gracilis Opiz, Alchemilla vulgaris subsp. micans Palitz
Česká jména: kontryhel třpytivý (Kubát 2002)
Slovenská jména: alchemilka jagavá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Alchemilla micans

Rozšíření: Areál se táhne od Francie a Velké Británie až po střední Sibiř, na sever zasahuje do Skandinávie a na jih na Balkáně do Řecka. V ČR, zejména v západní části, je jedním z nejčastějších druhů rodu, na Slovensku je roztroušený, neroste nebo je jen velmi vzácný v teplých a suchých nížinách.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhčí louky a pastviny, dosti často i v člověkem silně ovlivněných trávnících, na živinami dobře zásobených půdách; v ČR vystupuje v Krkonoších až do nadmořské výšky 1450 m.

Alchemilla micans

Popis: Vytrvalá bylina, na lodyhách a řapících chlupatá, chlupy směřují nejčastěji šikmo vzhůru. Přízemní listy jsou v obrysu okrouhlé, asi do 1/4–1/3 laločnaté, šikmo odstále hedvábitě chlupaté, laloky jsou nejčastěji poloeliptické nebo trojúhelníkovité, zuby na okraji bývají různotvaré, bazální výkroj je otevřený; řapíky mají pod pokožkou antokyanem červenofialově zbarvené pletivo. Květenství je metlovité, nesouměrné, stopky dílčích květenství jsou prodloužené; vijany jsou volné, nestažené; čtyřčetné květy mají 4–4,5 mm v průměru; češule jsou zpravidla úzce kuželovitě obvejcovité, lysé; kalíšek je užší a kratší než kalich; koruna chybí; tyčinky jsou 4, pyl se zpravidla nevyvíjí; semeník je spodní, tvořený jediným plodolistem. Plodem je nažka.

Záměny: Jeden z nejsnadněji poznatelných druhů kontryhelů v naší flóře. Mezi druhy s lysými češulemi i květními stopkami se pozná podle červenofialového průřezu dolní části řapíků přízemních listů.

Ohrožení a ochrana: V Maďarsku zákonem chráněný druh.

Alchemilla micans
Alchemilla micans
Alchemilla micans
Alchemilla micans

Fotografováno ve dnech 3. a 23. 6. 2012 (Česko, Čechy, vojenský újezd Boletice, Vlčí jámy a Markov).