Syn.: Centaurea atropurpurea Waldst. et Kit., C. atropurpurea Heuff., C. atropurpurea Host., C. atropurpurea Maly, C. calcocephala De Cand., C. calcocephala Rchb., Colymbada atropurpurea Holub, Cyanus atropurpureus Baumg.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh západního Balkánu. Vyskytuje se v horách a vrchovinách od Chorvatska po Albánii a Makedonii, velmi vzácně (na dvou lokalitách) i v severozápadním Bulharsku, karpatským obloukem zasahuje do Rumunska, na sever po Transylvánii.
Ekologie: Roste na skalách a skalních výstupech ve středních a vyšších nadmořských výškách, zpravidla na xerotermních stanovištích v oblastech teplomilných doubrav, výhradně na vápenci. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalé byliny se silným kořenem. Lodyhy (30–)100–150(–200) cm vysoké, v horní polovině řídce větvené, až nahoru olistěné. Listy 1(–2)krát peřenosečné, úkrojky 2–3(–20) mm široké. Zákrov kulovitý, 20–30 mm v průměru. Přívěsky zákrovních listenů cca 10 mm dlouhé, trojúhelníkovitě kopinaté, tmavě hnědé, na okrajích nápadně bělavě brvité, zcela zakrývající zelenou část zákrovních listenů; brvy od hnědé části zákrovu ostře ohraničené. Květy v úborech pouze trubkovité, tmavě červenofialové, vnější poněkud delší než vnitřní, paprskující. Nažky cca 4 mm dlouhé, pýřité, hnědé, s cca 4 mm dlouhým světle hnědým chmýrem.
Poznámka: Taxonomická a nomenklatorická problematika je u tohoto druhu, podobně jako u mnoha jiných skupin chrp, značně komplikovaná. V literatuře je druh nejčastěji označován jménem Centaurea atropurpurea Waldst. et Kit., v novějším pojetí je však dříve uveřejněné jméno Centaurea atropurpurea Olivier vztaženo k jinému druhu, který je endemitem Řecka; nejstarší platné jméno pro námi popisovaný druh je proto Centaurea calocephala Willd. Druh je značně variabilní. V jihovýchodní Evropě je rozlišováno několik dalších podobných příbuzných druhů – Centaurea grbavacensis (Makedonie, Řecko; často uvádělá jako C. atropurpurea subsp. soskae nebo var. soskae), Centaurea kotschyana (západní Balkán, Rumunsko, Ukrajina, Bělorusko), Centaurea immanuelis-loewii (Řecko, Bulharsko), Centaurea melanocephala (Srbsko, Albánie; syn. C. candelabrum) a Centaurea murbeckii (endemit Bosny a Hercegoviny).
Fotografováno dne 28. 6. 2012 (Rumunsko, Transylvánie, Turda, Cheile Turzii).