Syn.: Centaurea triumfettii subsp. cana (Sm.) Dostál, Centaurea variegata subsp. cana (Sm.) Nyman, Cyanus canus (Sm.) Holub
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál se rozkládá na Apeninském a Balkánském poloostrově a v Malé Asii. V Itálii druh roste ve vysokých horských skupinách od pohoří Sibillini na jih po skupinu Pollino, na Balkáně zřejmě v Černé Hoře, Albánii, Makedonii, Bulharsku a Řecku, možná i jinde. Zřejmě roste i na Kavkaze, v Íránu a možná i na Krymu.
Ekologie: Provází horské pastviny a louky na vápencovém podkladě v nadmořských výškách 1700–2400 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, dorůstá obvykle výšky 3–8 cm; lodyhy jsou přímé, většinou nevětvené, včetně listů šedobíle plstnaté. Listy jsou střídavé; přízemní jsou 5–7 cm dlouhé a 4–5 mm široké, s 2–4 ostrými úkrojky a velkou koncovou částí; lodyžní listy jsou jednoduché, čárkovitě kopinaté, žlábkovité, asi 5 cm dlouhé a 8 mm široké, na bázi často sbíhavé, na okraji zvlněné. Úbor dosahuje průměru 4–5 cm; zákrov je vejcovitý, 1,1–1,3 cm široký, zákrovní listeny mají trojúhelníkovitý zelený střed, lemovaný téměř černým lemem, jehož zuby jsou na bázi hnědavé, na špičkách stříbrné; květy jsou nálevkovité, modrofialové, s modrými cípy. Plody jsou nažky, na vrcholu s chmýrem.
Poznámka: Okruh kolem druhu Centaurea triumfetti představuje taxonomicky velmi složitý komplex, na který mají současní badatelé značně různorodé názory. Centaurea cana byla popsána z Balkánu, italské populace se poněkud odlišují, především dorůstají poněkud větších velikostí. Další bádání bude nezbytné.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore).