Syn.: Centaurea anatolica Griseb., Centaurea pygmaea Hoffm., Cirsium cryptocephalum Sch. Bip. ex Boiss., Cyanus depressus (M. Bieb.) Soják
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Roste v jihovýchodní Evropě v Bulharsku a na Krymu. Hlavní část areálu se rozkládá v Asii, kde se vyskytuje od Turecka až do Tibetu, zasahuje i na severní úpatí Kavkazu; v tomto prostoru namnoze nahrazuje příbuznou chrpu modrou (Centaurea cyanus). V dalších zemích zřejmě původní není (např. v Řecku a Tunisku), z Francie a Německa pocházejí údaje o jednorázovém zavlečení.
Ekologie: Plevel na polích, často na úhorech a podél komunikací.
Popis: Jednoletá bylina dorůstající výšky 10–60 cm; lodyha přímá, často od báze větvená. Listy jsou střídavé, celistvé a kopinaté nebo peřenolaločnaté s velkým koncovým úkrojkem a 2–3 páry úkrojků postranních, 2,5–6 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké. Úbory vyrůstají na koncích větví; zákrov je vejcovitý, 14–18 mm dlouhý a –12 mm široký, s víceřadými, střechovitě uspořádanými listeny; střední zákrovní listeny nesou tmavohnědě nebo černě lemované přívěsky, které mají na okraji 1,5–2,5 mm dlouhé, stříbřité zuby; květy jsou blankytně modré, okrajové nápadně paprskují. Nažky jsou válcovité, 4,5–5,5 mm dlouhé; chmýr je drsný.
Fotografováno dne 18. 5. 2011 (Turecko, Anatolie, Göreme, údolí Guvercinlik).