Syn.: Clematis burgensis Engl., Clematis chariensis A. Chev., Clematis djalonensis A. Chev., Clematis friesiorum Ulbr., Clematis glaucescens Fresen., Clematis grata O. Hoffm. ex Baker, Clematis incisodentata A. Rich., Clematis oliveri Kuntze, Clematis tibestica Quézel, Clematis villosa subsp. oliveri (Hutch.) Brummitt, Clematis wightiana Wall. ex Wight et Arn., Clematopsis nigerica Hutch., Clematopsis oliveri Hutch., Clematopsis scabiosifolia subsp. oliveri (Hutch.) Brummitt, Clematopsis villosa subsp. oliveri (Hutch.) J. Raynal et Brummitt
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Hlavní část areálu leží v subsaharské Africe. Vyskytuje se v pruhu od Senegalu až po Etiopii, na jih zasahuje do Angoly a Tanzanie. Dále roste na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu a Saúdské Arábii.
Ekologie: Křoviny kolem vodotečí, ale i na úpatí skalek a v kamenných tarasech, v horských oblastech s dostatečným množstvím srážek, které přicházejí alespoň v podobě mlh. Ve východní Africe a na Arabském poloostrově roste v nadmořských výškách 700–2900 m.
Popis: Vytrvalá dřevnatá liána dosahující výšky 1–4 m. Listy vstřícné, lichozpeřené, s 1–3 jařmy a s ovíjivým řapíkem a vřetenem; lístky vejčité, 1,5–3 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na bázi srdčité, uťaté nebo zaokrouhlené, nepravidelně zubaté a občas až laločnaté, chlupaté, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Květenství bohatá lata; květy bílé nebo žlutobílé, 2–5 cm v průměru, plodolisty početné, volné. Plodem je souplodí zobánkatých, hedvábně ochmýřených nažek.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, mezi osadami Magáda a Aden).