Syn.: Crotalaria agatifolia Schweinf., Crotalaria dawei Baker f., Crotalaria megistantha Taub.
Česká jména: chřestnatec (Presl 1846, Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, vyskytuje se v Keni, Ugandě, Etiopii, Rwandě, Burundi a Tanzanii, v areálu se rozlišuje pět poddruhů. Byl zavlečen rovněž do jižní Afriky, kde se objevuje v oblasti od Kapska až po severovýchodní část Jihoafrické republiky, byl zaznamenán také v Austrálii, na Novém Zélandu, na ostrově Norfolk, též na severu Jižní Ameriky.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci středních a vyšších poloh, v lesních lemech, často provází břehy vodních toků, sekundárně též okraje cest a okolí lidských sídel. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od srpna do května.
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 10 m, obvykle bohatě větvený. Listy jsou dlouze řapíkaté, 3četné, lístky jsou eliptické, 40–70 mm dlouhé a 20–35 mm široké, lysé až hustě chlupaté; palisty jsou čárkovité, opadavé, 4–12 mm dlouhé. Květenství je hroznovité, mnohokvěté, až 40 cm dlouhé, květy jsou 40–50 mm dlouhé; listeny jsou čárkovité, 16–20 mm dlouhé, opadavé; kalich je 18–30 mm dlouhý, nachově naběhlý, kališní cípy jsou zhruba 2krát delší než trubka, korunní lístky jsou zelenožluté až žluté, pavéza je vejčitá, křídla dosahují poloviny až dvou třetin délky člunku, který je 35–50 mm dlouhý, zakončený nachově naběhlým zobánkem. Plodem je lusk, až 10 cm dlouhý, lysý.
Využití: V tropických oblastech světa bývá tento chřestnatec vysazován jako dekorativní dřevina do zahrad a parků.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, úpatí Monk’s Cowl).