DENDROBIUM TERETIFOLIUM R. Br. – stromobytec

Syn.: Callista teretifolia (R. Br.) Kuntze, Dockrillia teretifolia (R. Br.) Brieger
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Dendrobium teretifolium

Rozšíření: Východoaustralský druh, jehož areál se táhne od severovýchodu Queenslandu až po pobřežní pásmo centrální části Nového Jižního Walesu.
Tento druh je morfologicky poměrně variabilní, jsou rozlišovány čtyři variety.

Ekologie: Roste nejčastěji epifyticky na větvích stromů v tropických deštných lesích i ve vlhkých sklerofytních lesích, také v mangrovových porostech, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od července do září.

Dendrobium teretifolium

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou většinou svěšenou, až 200 cm dlouhou, větvenou, olistěnou. Listy jsou svěšené, čárkovité, 10–60 cm dlouhé a jen 0,3–0,8 cm široké, v průřezu okrouhlé, dužnaté. Květenství je terminální, hroznovité, 4–10 cm dlouhé, 4–15květé, květy nejsou resupinované, dosahují až 35 mm v průměru a jsou vonné, okvětní lístky jsou bílé nebo světle žluté, při bázi s několika krátkými červenými nebo fialovými pruhy, pysk je 18–30 mm dlouhý a 4–6 mm široký, 3laločný, bílý nebo nažloutlý s nachovými tečkami, po okraji zvlněný. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Také tato orchidej je chráněna úmluvou o mezinárodním obchodu s přírodninami CITES. Objevuje se i v kultuře.

Poznámka: V rámci druhově velmi početného rodu (aktuálně 1602 druhů) je tento druh řazen k sekci Dendrobium sect. Rhizobium, do které patří několik desítek epifytů a litofytů z Austrálie, Nové Guineje, Nové Kaledonie a Vanuatu. Jsou pro ně charakteristické olistěné lodyhy a listy v průřezu víceméně okrouhlé. V části literatury jsou vyčleňovány k samostatnému rodu Dockrillia.

Dendrobium teretifolium
Dendrobium teretifolium
Dendrobium teretifolium
Dendrobium teretifolium

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 14. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mount Whitfield Conservation Park) a 22. 9 2024 (Queensland, okolí obce Yungaburra).