Syn.: Epilobium antarcticum (Hook. f.) Kuntze, Epilobium australe var. andinum (Phil.) Sam., Epilobium australe var. interruptum (Sam.) Sam., Epilobium australe var. lechleri (Phil. et Hausskn.) Sam., Epilobium australe var. pumilum Sam., Epilobium deflexum Sam., Epilobium interruptum Sam., Epilobium lechleri Phil. et Hausskn., Epilobium lechleri var. antarcticum Reiche, Epilobium lechleri f. antarcticum Hausskn., Epilobium lechleri var. antarcticum Hausskn. ex Macloskie et Dusén, Epilobium tetragonum var. antarcticum Hook. f., Epilobium transandinum Sam.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v andském pásu táhnoucím se po jiho- a středoargentinsko-chilském pomezí, přesněji od západoargentinské provincie Neuquén a středochilského regionu Maule na severu až po Ohňovou zemi na jihu.
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, při úpatí skal nebo na březích horských vodních toků, na půdách písčitých i kamenitých, v pásmu od mořského pobřeží (na jihu areálu) až do nadmořské výšky okolo 3700 m (na severu). Kvete od prosince do února.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, (5–)15–35(–50) cm vysoká, trsnatá. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, jednoduché, olistěné. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé či jen krátce řapíkaté, vejčité, (6–)10–30(–40) mm dlouhé a (3–)6–14(–22) mm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji po každé straně se 4–8(–12) zřetelnými zuby, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, jednoduché, hroznovité; 4 kališní lístky jsou 2,5–4 mm dlouhé a 1,2–2 mm široké; 4 korunní lístky jsou obvejčité, 4–6(–9) mm dlouhé, na vrcholu vykrojené, bledě růžové. Plodem je vzpřímená tobolka dosahující délky až 35 mm.
Poznámka: V horské oblasti středo- a jihoargentinsko-chilského pomezí se vyskytuje zhruba osm druhů rodu Epilobium.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 8. 2. 2019 (Chile, Parque nacional Conguillío, svahy vulkánu Sierra Nevada).