GENTIANELLA AMARELLA subsp. ACUTA (Michx.) J. M. Gillett – hořeček nahořklý ostrý / horček

Syn.: Amarella acuta (Michx.) Lunell, Amarella anisosepala (Greene) Greene, Amarella plebeia (Cham.) Greene, Amarella strictiflora (Rydb.) Greene, Gentiana acuta Michx., Gentiana amarella subsp. acuta (Michx.) Hultén, Gentiana amarella f. michauxiana Fernald, Gentiana amarella var. plebeia (Cham.) Hultén, Gentiana anisosepala Greene, Gentiana plebeia Cham. ex Bunge, Gentiana strictiflora (Rydb.) A. Nelson, Gentianella acuta (Michx.) Hiitonen, Gentianella amarella f. albescens (Lepage) Cody, Gentianella amarella f. michauxiana (Fernald) Scoggan, Gentianella clementis Rydb., Gentianella plebeia (Cham. ex Bunge) Czerep., Gentianella strictiflora (Rydb.) W. A. Weber
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentianella amarella subsp. acuta

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se rozkládá v severovýchodní Asii (střední a východní Sibiř, Dálný východ, Mongolsko, severovýchodní Čína) a v Severní Americe (od Aljašky až po Labrador a Newfoundland, rovněž Grónsko, na západě USA ještě Kalifornie, Arizona, Nové Mexiko, zasahuje až do Mexika, kde je známo několik lokalit ve státech Durango a Nuevo León).

Ekologie: Provází vlhké louky, okraje mokřadů, břehy vodních toků, ale i světlé lesy a okraje cest. V nejjižnějších částech areálu roste na loukách a lesních světlinách kolem horní lesní hranice.

Gentianella amarella subsp. acuta

Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina; lodyha je přímá, 5–55 cm dlouhá, jednoduchá nebo v horní části větvená. Listy jsou vstřícné; přízemní jsou eliptické, 1–3 cm dlouhé a 0,3–0,8 cm široké, záhy zasychají; lodyžní jsou vejčité až vejčitě kopinaté, 1–6 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, na bázi zaokrouhlené až srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je nejčastěji chudá lata; květní stopky jsou 0,1–2,5 cm dlouhé; květy jsou většinou 5četné; kalich je 0,5–0,7 cm dlouhý, kališní cípy jsou nestejné, kopinaté, poněkud delší než kališní trubka; koruna je úzce nálevkovitá až trubkovitá, 1,0–1,5 cm dlouhá, červenofialová až modrá, řidčeji bílá, v ústí korunní trubky třásnitá, s vejčitými cípy; tyčinek 5; semeník je téměř přisedlý, blizny 2. Plody jsou válcovité tobolky.

Záměny: Jediný hořeček na severoamerickém kontinentu s třásnitým ústím koruny.

Poznámka: Morfologické ohraničení vůči nominátnímu poddruhu (Gentianella amarella subsp. amarella) je neostré, z toho vyplývá, že i geografické vymezení obou subspecií na Sibiři je nejasné. Severoamerické rostliny jsou ale diploidní, zatímco evropské jsou tetraploidní; z východní Sibiře je ovšem výskyt diploidních populací rovněž prokázán. Někteří badatelé uvažují, že i tento hořeček vytváří sezónní typy: v tom případě lze aestivální typ označit jako var. plebeia.

Gentianella amarella subsp. acutaGentianella amarella subsp. acuta
Gentianella amarella subsp. acuta
Gentianella amarella subsp. acuta

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Mt. Robson Provincial Park); Karel Bergmann, ve dnech 29. 8. 2008 a 25. 8. 2019 (Kanada, Alberta, Peter Lougheed Provincial Park, Ptarmigan Circle),