Syn.: Gentiana germanica Willd., Gentiana polymorpha Wettst. subsp. germanica (Willd.) Dostál, Gentianella pilosa (Wettst.) A. Löve et D. Löve, Gentiana amarella L. subsp. germanica (Willd.) Čelak, Gentiana wettsteinii Murb., Gentiana rhaetica A. Kern. et Jos. Kern.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentianella germanica

Gentianella germanica

Rozšíření: Alpy (kromě jižních oblastí Západních Alp), Jura, hory středního Německa, izolovaně snad i v jižní Anglii. U nás dříve rostl tento druh v Krušných horách, severních Čechách a Podkrkonoší, v současnosti nezvěstný, poslední nám dostupný údaj o výskytu jediného exempláře u nás pochází z roku 1998.

Ekologie: Druh roste na vlhčích loukách a pastvinách, častěji na vápenci, nevyhývá se ale ani silikátu, v Alpách vystupuje až do alpínského stupně.

Popis: Dvouletá bylina, 5–30 cm vysoká, lodyha přímá, jednoduchá nebo jen nahoře větvená, přízemní listy za květu odumřelé, horní listy vejčité až podlouhle kopinaté, lysé, květenství chudé, květy 2,5–4 cm dlouhé, kalich lysý, kališní cípy na bázi rozšířené, zhruba stejně široké nebo mírně nestejné šířky, obvykle delší než kališní trubka, zářezy mezi nimi ostré, většinou ve tvaru V, koruna nálevkovitá, fialová, zřídka i bílá, květní obaly 5četné. U nás se rozlišují dva poddruhy: subsp. germanica, která vykvétá od srpna do října a subsp. solstitialis (na našich snímcích) s dřívější dobou květu (červen až červenec). Velmi proměnlivý taxon.

Ohrožení a ochrana: Gentianella germanica subsp. germanica je hodnocena jako nezvěstný taxon naší květeny (A2), G. g. subsp. solstitialis zřejmě u nás již dávno vyhynula (A1).

Gentianella germanicaGentianella germanica
Gentianella germanica

Fotografováno dne 21. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Selva di Cadore).